تاثیر روغن آرگان بر روی موی سر

تاثیر روغن آرگان روی مو

روغن آرگان که معروف به طلای مایع می باشد از قرن ها پیش تا کنون جهت پخت و پز و مراقبت های زیبایی و سلامتی پوست و مو مورد استفاده مردم قرار گرفته است. روغن آرگان حاصل هسته های تازه و مرغوب درختی به نام آرگان است که در مراکش یافت می‌شود.ما در این مقاله قصد داریم  از مجله زیبایی آرانیک در مورد تاثیر روغن آرگان بر روی موی سر برای مو بپردازیم. همان طور که گفتیم این روغن از مراکش به ایران می‌آید و تاکنون تمامی دنیا از این محصول گیاهی بی نظیر سود برده اند. این روغن از کاربردهای فراوانی از طبخ غذا گرفته تا مصارف آرایشی و بهداشتی مورد مصرف همگان قرار گرفته است.

روغن آرگان به عنوان یک عصاره کاملا گیاهی در بخش اعظمی از ترکیبات محصولات آرایشی و بهداشتی به کار رفته است. علاوه بر این موضوع از محبوبیت خاصی در بین بانوان برخوردار است، طوری که یک نمونه اصل آن جایگزین بسیار مناسبی برای تمامی مدل های لوسیون های مخصوص پوست و مو می باشد.

 

روغن گیاهی آرگان گزینه بسیار مناسبی برای مراقبت از مو می باشد. روغن آرگان سرشار از آنتی اکسیدان های قوی از جمله ویتامین E و اسید های چرب می باشد؛ تحقیقات نشان داده است که این روغن هم برای پوست و هم مو انسان بسیار مفید است. در ادامه این مقاله به برخی از مزیت های استفاده از روغـن آرگـان برای آن دسته از موهایی که می‌تواند در برابر معضل ریزش مو مراقبت کند؛ می‌پردازیم.

 

روغن آرگان در قالب یک مرطوب کننده و شرایط مصرف آن

روغن آرگان در قالب یک مرطوب کننده برای پوست و مو به خاطر وجود اسید های چرب که عمدتا اسید لینولئیک و اسید اولئیک هستند مورد مصرف قرار می‌گیرد. از طریق این روغن موی سر شما روان می‌گردد و رطوبت خوبی به سر می رساند. روغـن آرگـان سرشار از ویتامین  E می باشد که برای پوست و مو یک لایه چربی را فراهم می‌سازد. احتمال دارد از خشکی مو نیز جلوگیری به عمل آورد و کمک شایانی به افزایش درخشندگی مو و کاهش فرسودگی آن می‌کند.

 

درمان سلامتی پوست موی سر:

روغن آرگان به عنوان یک روغن کاملا گیاهی و مفید دارای خاصیت های بیشمار ضدعفونی کنندگی است که مختص پوست موی سر می باشد و باعث جلوگیری از ریزش مو می‌شود و کاهش دهنده ریزش مو افرادی است که از این بابت رنج می‌برند، در نتیجه استفاده از آن برای این دسته از افراد شدیدا توصیه می‌شود.

حتما بخوانید:   تزریق پی آر پی زیر چشم چیست و چه پیامدهایی دارد؟

 

درماتیت

اگر چه احتمال دارد مطالعات ضعیفی در ارتباط با خاصیت های ضد قارچی بودن روغن آرگان صورت پذیرد، اما احتمالا به برطرف نمودن شوره سر نیز کمک شایانی می‌کند. بعضی مواقع شوره سر توسط یک مخمر مثل نوعی قارچ بر روی سطح پوست سر شما به وجود می آید.

 

روغن آرگان دارای اثری محافظتی است که توسط اسید های چرب زنجیره ای شکل رخ می‌دهد که قابلیت جلوگیری از خسارت ناشی از شستشو را دارد تا بتواند از یک ظاهر طراحی شده پیشگیری به عمل آورد. مطالعات نشان داده اند بقیه روغن هایی که سرشار از اسید پالمتیک، اسید لینولئیک و اسید اولئیک می‌باشند دارای یک لایه محافظتی برای مو هستند که باعث تقویت نیرو می‌گردد که در نهایت از پدیده انفجاری مو در یک ظاهر گرمایی محافظت به عمل می‌آورد.

 

حفاظت در برابر نور خورشید:

روغن گیاهی آرگان طی قرن ها توسط بانوان مراکشی مورد مصرف واقع گردید تا پوست سر آنها را در برابر تابش نور خورشید محافظت نماید. دانشمندان طی تحقیقاتی در سال ۲۰۱۳ پی بردند که در روغن آرگان فعالیت آنتی اکسیدانی وجود دارد که پوست سر را در برابر آسیب های وارده مربوط به رادیکال های آزاد نور آفتاب محافظت می نماید. جدا از این مزیت ها احتمالا برای موها  کمک شایانی در جلوگیری از سایر آسیب های اشعه ماورابنفش و خشکی مو می‌کند.

 

تاثیر روغن آرگان روی موجلوگیری از ریزش مو:

در ارتباط با روغن گیاهی آرگان به شکل خاص جهت ریزش مو تحقیقاتی انجام شده اما مزیت های اثبات شده ای وجود دارد که نشانگر این است که جهت سلامتی پوست سر و مو از ریزش و شکستگی مو جلوگیری به عمل می آورد. روغن آرگان که غنی از ویتامین E است به مقدار زیادی موجب تقویت رشد مو است که این موضوع حاصل یک تحقیق کوچک در سال ۲۰۱۰ بوده است. اسید های چرب و آنتی اکسیدان های قوی موجود در روغـن آرگـان موجب محافظت از موهای شما می‌شوند.  رطوبت و حفظ مو در مقابل خسارات ظاهری و ناشی از رادیکال های آزاد می باشد، که می تواند ریزش و شکستگی مو را کاهش دهد.

 

طریقه مصرف روغن آرگان برای مو:

اگر چنانچه آمادگی مصرف روغن آرگان را برای موهای خود دارید، روش های مختلفی جهت انجام این کار وجود دارد.

 

ماسک مخصوص مو توسط روغن گیاهی آرگان:

ساخت ماسک مو توسط روغن آرگان ساده می باشد. توسط روغن گیاهی آرگان اصل، بیشترین حد از تغییرات را مشاهده خواهید کرد، چرا که می‌توان از روغـن آرگـان به تنهایی استفاده نمایید یا آن را به همراه بقیه مواد مغذی مانند روغن کرچک یا نارگیل مخلوط کنید. برای درست کردن ماسک مو روغـن آرگـان بایستی با دست خود چیزی حدود ۸ الی ۱۰ قطره روغن آرگان را با کمک قطره چکان بر روی پوست سر خود ماساژ دهید، مقدار لازم را با توجه به حجم و بلندی موهای خود تنظیم نمایید. کار ماساژ را به مدت ۱۰ دقیقه انجام دهید تا اطمینان حاصل نمایید که فرآیند ماساژ از قسمت ریشه به انتهای مو رسیده است. مو خود را درون یک ملافه یا حوله به مدت یک شب قرار دهید و فردای آن روز موهای خود را به طور معمولی بشویید.

حتما بخوانید:   درمان چروک دور چشم پنجه کلاغی

 

شامپو مو روغن گیاهی آرگان

شما می توانید شامپوی روغن آرگان را خودتان در منزل درست کنید یا به صورت آماده از بازار خریداری نمایید. مقدار مورد نیاز از شامپو را روی کف دست خود ریخته و یک الی دو قطره روغـن آرگـان را به آن اضافه نمایید و با دو دست به هم بمالید تا به خوبی مخلوط گردد، سپس به موهای خود بمالید و به صورت معمولی بشویید. این کار را هر ۲ یا ۳ روز یکبار تکرار نمایید.

موهایتان را به صورت کامل بشویید. با حوله به طور معمولی موهای خود را خشک نمایید، سپس ۲ الی ۳ قطره روغـن آرگـان را در دستان خود بریزید و روی موهای خود ماساژ دهید.در نهایت موهای خود را به طور کامل خشک کنید، این کار را ۱ الی ۲ بار در طول هفته انجام دهید.

 

نرم کننده مخصوص روغن گیاهی آرگان

شما می‌توانید توسط روغن گیاهی آرگان موهای خود را نرم کنید و از آن به عنوان یک نرم کننده خوب که جایگزین بسیار مناسبی برای نرم کننده های شیمیایی می باشد، استفاده نمایید.

 

تشخیص روغن گیاهی آرگان اصل از تقلبی

روغن آرگان اصل چه شکل و بویی دارد؟ آیا آتش می‌گیرد یا خیر؟  حتما این را به دفعات شنیده اید که گفته شده است که روغن گیاهی اصل آرگان از جذب بالایی برخوردار است به طوری که که اگر در معرض آتش و حرارت بالا قرار گیرد مشتعل می‌گردد. بایستی بگوییم که  این موضوع کاملا اشتباه می باشد. روغن گیاهی آرگان اصل دارای غلظت متوسطی است که قدرت جذب آن نه پایین و نه بالاست و در حقیقت متعادل است. از روی رنگ آن هم نمی توان قضاوتی کرد که آیا این روغن اصل است یا خیر؟ زیرا میوه های این روغن گیاهی از مزرعه های مختلفی که هر کدام دارای آب و هواهای گوناگونی می‌باشند و میزان رطوبتی هر کدام از آنها تیز مختلف است، برداشت می‌شوند. در نتیجه این امر بر روی رنگ روغن نیز بسیار تاثیر گذار است. تنها ویژگی که می‌توان با توجه به آن بر اصل بودن روغـن آرگـان تاکید نمود بوی آن است که تقریبا شبیه به بوی پنیر است که در حقیقت مغز میوه آرگان نیز همین بو را دارد.

حتما بخوانید:   معرفی دستگاه لیزر دایود گلکسی آیس

 

تاثیر روغن آرگان روی موآیا روغن آرگان قابلیت از بین بردن ترک های پوستی را دارد؟

روغن گیاهی آرگان به خاطر خاصیت های بیشماری که دارد می‌تواند برای مشکلات زیادی کارساز باشد. به طور مثال یکی از مشکلاتی که توسط استفاده از این روغن برطرف می‌گردد مشکل ترک های پوستی است، همچنین این روغن می‌تواند جای زخم شما را بهبود بخشد و از پوست شما در مقابل انواع عفونت ها محافظت نماید. شما بایستی جهت بهره مند شدن از خواص و مزیت های روغن گیاهی آرگان جهت برطرف نمودن ترک های پوستی آن را به طور مرتب استفاده نمایید و این روغن را بر روی قسمت های آسیب دیده پوست خود ماساژ دهید؛ تا از خواص بی نظیر این روغن نهایت استفاده را ببرید.

نتیجه گیری

روغن گیاهی آرگان از دیرباز تاکنون به عنوان یکی از محبوب ترین روش های درمانی خانگی جهت محافظت از سلامتی مربوط به پوست و مو و ناخن به شمار می رود. استفاده نمودن از خواص روغـن آرگاـن برای موها موجب تقویت نمودن آنها می شود و از آسیب های احتمالی مانند شکستگی مو سر، موخوره و وز وز شدن موها جلوگیری می کند. همچنین روغـن آرگـان برای برطرف نمودن شوره سر و خشکی پوست سر نیز بسیار مفید می باشد و می‌تواند از خارش پوست سر جلوگیری به عمل آورد. همانطور که اشاره کردیم برای تهیه ماسک و شامپو روغـن آرگـان می‌توانید آن را به شکل بسته بندی کارخانه ای و آماده از بازار تهیه کنید و یا در خانه خودتان بسازید و مصرف نمایید؛ در حال دو حال با توجه به نکات گفته شده به اصل بودن روغن توجه کنید؛ چرا که تمام خواص ارزشمند این روغن در اصل بودن آن است.ما در مجله زیبایی آرانیک در مورد تاثیر روغن آرگان روی موی سر برایتان شرح دادیم امیدواریم از این مطالب رضایت داشته باشید.

 

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *