کمبود کدام ویتامین باعث لک پوست صورت می شود

کمبود ویتامین در لک

پوست ارگان منحصر به فردی در بدن است که در برابر ورود انواع آلودگی ها و میکروبها جلوگیری می کند و نقش منحصر به فردی در زیبایی انسان دارد. لک صورت یکی از عواملی از که بر زیبایی پوست اثر می گذارد و عوامل مختلفی وجود دارد که سبب بروز لک روی صورت می شود در این مقاله قصد داریم شما را با این موضوع که کدام ویتامین باعث لک پوست صورت می شود آشنا کنیم.

باور اشتباهی در میان مردم رایج است که پوست های نازک دچار لک می شوند اما باید به این نکته توجه کنید که پوست های نازک لک را زودتر نشان می دهند، مطالعات نشان داده که تمام پوست ها دچار لک می شوند، لک صورت ژنتیکی نیست و به عوامل نظیر تغذیه و محافظت از پوست مرتبط می باشد.

علت بروز لک صورت

ملانین رنگدانه های است  که رنگ پوست را مشخص می‌کند و در تمام افراد این رنگدانه به طور مساوی در بدن وجود دارد و به همین دلیل رنگ پوست  انسان ها یکدست است ، اما گاهی عوامل متعددی این تعادل را با اختلال روبرو می کند و این امر به صورت خال، لک و مک روی پوست ظاهر می شود، در ادامه به مهمترین دلیل بروز لک صورت می‌پردازیم.

شایع ترین علل ایجاد لک صورت

ملاسما یا لک حاملگی به طور شایع در خانم هایی که قرص ضدبارداری استفاده کرده‌اند بیشتر دیده می شود با تماس نور این لک ها آشکارتر می شوند،  این خانم ها در زمان باردار شدن همین لک را پیدا می کند زمان زیادی طول می کشد تا بعد از قرص ضدبارداری این لک برطرف شود. داشتن رژیم غذایی که مواد مغذی ضروری بدن در آن کم است می تواند نقش مهمی در روی پوست قرار دهد. ویتامین های که می توانند به بدن کمک کنند.

  • ویتامین A
  • ویتامین E
  • ویتامین B2 وB6
  • ویتامین C
  • نیاسین
  • بیوتین
  • فلز روی
  • لسیتین

واریس یا رگ های عنکبوتی

خطوط های ریز آبی رنگ که درست زیر سطح پوست قرار دارند که معمولاً در صورت، گردن ، قفسه سینه ظاهر می‌شوند اما در پاها و بازوها و پشت نیز هم دیده می شوند. این رگ ها معمولاً با افزایش سن نمایان می شود اما نباید این رگ ها را بخشی از پیر شدن بدانیم. کمبود آنتی اکسیدان ها، بیوفلاونوئیدها و گلوکزامین عامل اصلی بروز این حالت می باشد. می‌توانید با افزایش کلسیم بهبود آن را سریعتر انجام دهید. ساده ترین راهی که به درمان سریع کمک می کند، مصرف مکمل است می‌توانید این کار را با رژیم غذایی مناسب انجام دهید. حتماً از سبزیجات رنگ تیره و برگ توت و با رنگ روشن استفاده کنید، به جای استفاده از قهوه ، چای سبز بنوشید سعی کنید میزان آب مصرفی روزانه را افزایش دهید از مصرف غذاهای فرآوری شده خودداری کنید تا اثرات واریس عنکبوتی و رگهای عنکبوتی از بین برود.

حتما بخوانید:   روش صحیح آفتاب گرفتن: حتما قبل از برنزه کردن یا حمام آفتاب به این نکات توجه کنید

لک پوست صورتتاول

منظور از این تاول ها، تاول هایی که به خاطر کفش تنگ یا هنگام وزنه زدن زیاد یا استفاده از بیل نمایان می شود نیست . بلکه در مورد زخم های که دارای تاول کوچک هستند صحبت می‌کنیم که ظاهراً بدون دلیل و اغلب در دهان و دستگاه تناسلی یا مناطق حساس پوست ایجاد می شوند. این تاول‌ها به دلیل کمبود ویتامین E ممکن است به وجود بیایند اما توصیه می کنیم به پزشک مراجعه نمایید تا مطمین شوید آلرژی یا مورد جدی تری نباشد. ویتامین E ویتامین آسان و مقرون به صرفه است که به رفع آکنه و کاهش لک های پوستی و بهبود زخم ها و علائم کشیدگی پوست کمک می کند.

تغییر رنگ و وجود لکه های قهوه ای پوست

اغلب افراد فکر می کنند لکه های پوستی قهوه ای به دلیل افزایش سن به وجود می آیند، اما در واقع بیشتر از سن به سلامت کبد مربوط می شوند به همین دلیل است که گاهی  به لک های قهوه ای نیز  لکه های کبدی می گویند. حالا چگونه می توانیم این تغییر رنگ ناخوشایند را برطرف کنید؟ با مصرف ویتامین b۱۲ و آنتی اکسیدان ها و سبزیجات برگ دار، غلات سبوس‌دار، مرکبات و توت بیشتر در رژیم غذایی می توانید از این تغییر رنگ جلوگیری کنید.برای بهبود از مکمل های روزانه به برنامه صبحانه خود اضافه نمایید.

خشکی پوست بدن

یکی از شایع ترین بیماری پوستی خشکی پوست می باشد این بیماری در هوای نامطلوب غرب میانه بیشتر رخ می دهد هوای سرد و هوای خشک بر روی پوست تاثیر می گذارند . یکی از بهترین محافظ های پوست اسیدهای چرب ضروری EFA مانند امگا ۳ هستند،EFA باعث حفظ رطوبت و سلامت بدن می شود و خشکی و خارش پوست، ترک خوردن نوک انگشتان ،کنده شدن پوست برجستگی کوچک قرمز در پشت بازوها، اگزما و حتی خشکی چشم همگی می تواند علائم کمبود EFA باشند.

حتما بخوانید:   نوشیدنی های موثر در درمان جوش و آکنه

لک پوست صورت بصورت اگزما و زخم های پوستی

اگزما بیماری پوستی است که درمان بسیار سختی دارد، آلرژی و تجمع مواد سمی بدن می تواند باعث اگزما شود بنابراین باید آزمایش آلرژی و سم زدایی از جمله توصیه های اولیه است که باید برای شناخت این بیماری انجام دهید، کمبود ویتامین نیز باعث به وجود آمدن این بیماری می شود،ویتامین های B6وB2و C، روی ، منیزیم و اسیدهای چرب ضروری همگی می توانند عامل اصلی  به وجود آمدن اگزما باشند. مصرف یک مولتی ویتامین قوی به همراه تغذیه سالم می تواند شروع خوبی برای مقابله با این بیماری باشد، حذف مواد شیمیایی و شوینده های شیمیایی لباس می‌تواند به رفع اگزمای مداوم کمک کند.

ادم یا تورم پوست

ادم اصطلاح پزشکی برای تورم است. زمانی این اتفاق رخ می‌دهد که مایع موجود در رگ های خونی کوچک به بافت های اطراف نشت دهند. داروها و عفونت‌ها ، بارداری و بسیاری از مشکلات پزشکی دیگر می تواند باعث بروز تورم شوند. جای تعجب نیست کمبود برخی از ویتامین‌ها در ادم نیز نقش دارد کمبود ویتامین B۶، روی ،ویتامینC و منیزیم گاهی اوقات می تواند باعث ایجاد ادم شود. با مصرف مکمل و تغییر رژیم غذایی می توانید در بهبود این وضعیت بسیار کمک کنید یا به طور کامل این بیماری را حل کنید.

گرگرفتگی

گرگرفتگی پوست معمولا از یک ناحیه در بدن شروع می شود و به باقی اندام ها گسترش پیدا می کند، نمونه یک گرگرفتگی گرما و قرمز شدن ناگهانی پوست در ناحیه سر به پایین است و در بازوها گسترش می یابد این مشکل در دوران تغییرات هورمونی و دوران یائسگی مربوط می شود هر کسی از جمله مردان می‌توانند آن را تجربه کنند. کمبود ویتامین E، منیزیم یا کلسیم می تواند از علل احتمالی بروز گرگرفتگی باشد. آلرژی و حملات اضطرابی نیز یکی از دلایل گرگرفتگی می باشد. مصرف روزانه یک ویتامین قوی و مخلوط کردن پودر کلسیم منیزیم در آب و نوشیدنی های انرژی زا یا اسموتی های  پروتئینی توصیه می شود فقط برای اطمینان بیشتر بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

حتما بخوانید:   علائم پوستی کلسترول بالا چیست؟ تاثیر کلسترول بالا روی پوست را جدی بگیرید

لک پوست صورتلک پوست صورت بصورت کبود شدن

لک پوست صورت میتواند به شکل های مختلفی ظاهر شود که یکی از آن ها کبود شدن بخش هایی از صورت است، اگر بدون هیچ دلیلی و خود به خودی بدنتان کبود می شود و نمی دانید این کبودی ها چطور ایجاد شده است ممکن است دچار کمبود ویتامین C،K،B2 باشید این کبودی ها می تواند در هر نقطه از بدن ایجاد شود اغلب در بازوها و پاها که بیشتر در معرض ضربه هستند ظاهر می شوند. یا به صورت لکه های قرمز روی ساق پا دیده می شوند تغییر رژیم غذایی سالم می تواند مشکلات کبودی را در طی چند ماه برطرف کند. مصرف مولتی ویتامین روزانه برای این بیماری مفید می باشد به خاطر داشته باشید کبودی بیش از حد می‌تواند نشانه ابتلا به بیماری جدی تری باشد حتماً با یک پزشک مشورت کنید.

سیاهی دور چشم

علت اصلی سیاهی دور چشم خستگی و استرس می باشد اگر همیشه خسته هستید و همیشه می خوابید  اما بازم احساس خستگی دارید ممکن است به کمبود یک یا چند نوع ویتامین دچار شده باشید. کلسیم ، ویتامین b۱۲ و سایر ویتامین های گروه B( تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، بیوتین و فولات)و منیزیم و مصرف کمپلکس قوی ویتامین B و پودر کلسیم می تواند به رفع خستگی شما کمک کند. مکمل های قوی غده آدرنال می‌تواند برای کسانی که استرس بالایی دارند مناسب باشند. اگر مبتلا به خستگی مزمن هستید حتما با پزشک مشورت کنید.

سخن آخر

در این مقاله از مجله آرانیک به سراغ سیاهی دورچشم رفتیم، برای شما شرح دادیم که چگونه کمبود یک ویتامین می تواند باعث لک پوست صورت شما شود، همواره برای خانم ها مصرف مولتی ویتامین بصورت دوره ای برای جلوگیری از لک پوست صورت ضروری است.

 

 

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *