عوارض استفاده از مایع ظرفشویی روی پوست دست

عوارض ظرفشویی

یکی از مهمترین اقلامی که هر ماه باید آن را خریداری کنیم مواد شوینده ظرف ها می باشد. که می تواند تاثیرات مستقیمی بر سلامت ما داشته باشند. یک مایع ظرفشویی خوب هم ظرف ها را تمیز و پاک می کند و هم با پوست دست شما سازگاری دارد.همه شما در مورد مضرات مایع ظرفشویی روی پوست دست شنیده اید. مایع ظرفشویی برای تمیزی ظرف ها بخصوص ظرف های چرب بسیار لازم و ضروری است. پس ناگزیر هستید تا از مایع ظرفشویی استفاده نمایید. البته شما با راهکارهایی می توانید هم از پوست دست مراقبت کرده تا لطافت آن از بین نرود و هم می توانید برای برق انداختن ظرف ها از مایع ظرفشویی استفاده نمایید. پس با مجله زیبایی آرانیک همراه ما باشید تا بیاموزیم که چگونه از پوست دست در مقابل مایع ظرفشویی مراقبت نماییم.

مضرات مایع ظرفشویی برای پوست چیست؟

برای شستشوی ظرف ها و از بین بردن چربی و غذاهای مانده روی ظروف از مایع ظرفشویی استفاده می‌شود. این شوینده چون غذاهای بسیار چرب را از روی ظروف پاک می کند ، به همین دلیل پوست دست را نیز خشک می کند. این شوینده بسیار قوی بوده به همین دلیل پوست دست را خشک می کند. مایع ظرفشویی می تواند ظرف شما را تمیز کرده و بسیاری از باکتری ها را از بین ببرد ولی نمی تواند برای دست شما مناسب باشد چون اصلا برای دست شستن ، مجوزی برای آن صادر نشده است. اگر شما پوست خشک و حساسی دارید و یا به اگزما مبتلا شده اید باید در انتخاب مایع ظرفشویی دقت بسیار داشته باشید.مایع ظرفشویی اگر دارای ترکیبات اسیدی باشند پوست دست را خشک کرده و باعث می شود صدمات پوستی و آلرژی های ماندگار بوجود آید. و اگر زیاد از این شوینده ها استفاده شود پوست دست دچار پیری زودرس می شود.در نظر داشته باشید که اگر تاریخ مصرف مایع ظرفشویی گذشته باشد امکان دارد سبب حساسیت در پوست شود.  بهتر است برای مراقبت از پوست دست ، که خشک هم می باشد  از مایع ظرفشویی که ملایم هستند و قدرت کمتری دارند را انتخاب کنید.

مشخصات مایع ظرفشویی بی کیفیت چیست؟

برای مراقبت کردن از پوست دست می توانید راه های زیادی را امتحان نمایید ولی در درجه اول بهتر است از یک مایع ظرفشویی خوب و مناسب استفاده کنید .برای این کار شما باید ویژگی های بدی که یک مایع ظرفشویی دارد را بشناسید و آن شوینده را خریداری نکنید. یک مایع ظرفشویی بد این ویژگی ها را دارد:

حتما بخوانید:   پاکسازی صورت و پوست چیست و چه اهمیتی دارد؟

غلظت بیش از حد

غلظت بیش از اندازه یک مایع ظرفشویی یکی از ویژگی های نامناسب آن می باشد. چون اگر غلظت مایع ظرفشویی زیاد باشد به دستگاه گوارش شما آسیب وارد می کند. همچنین مایع ظرفشویی اگر بیش از حد غلیظ باشد ترکیبات شیمیایی آن به ظروف می چسبد و حتی بعد از شستشوی ظروف از روی آن پاک نمی شود و باعث می شود معده و  دستگاه گوارش شما را دچار آسیب کند. پس بهتر است. که یک مایع ظرفشویی با غلظت مناسب را انتخاب نمایید.

کف کردن بیش اندازه

همه افراد فکر می کنند کف زیاد نشانه تمیزی می باشد. اما در واقعیت این کف زیاد باعث می شود شستشوی ظروف طولانی‌تر شود. پس هم آب زیاد مصرف می شود و هم زمان زیادی صرف شستن ظرف ها می شود. البته وقتی شستن ظروف طولانی‌تر شود پوست دست شما هم بیشتر آسیب می بیند. پس یک شوینده مناسب انتخاب کنید که کف کنندگی مناسبی داشته باشد.

عوارض ظرفشوییمراقبت PH باشید

برای اینکه پوست شما آسیب نبیند و خشک نشود شما باید از مایع ظرفشویی که PH پایین تری دارد استفاده کنید یا حداقل از مایع ظرفشویی که PH خنثی دارند استفاده نمایید. پس اگر مایع ظرفشویی PH بالایی داشته باشد پوست دست را خشک می کند.

چگونه تأثیر مایع ظرفشویی را روی پوست دست به حداقل برسانید؟

تا حالا همه ما متوجه شده ایم که مایع ظرفشویی چقدر برای پوست دست مضر می باشد ولی برای تمیزی ظروف ما مجبور هستیم از مایع ظرفشویی برای پاک کردن چربی از روی ظروف از آن استفاده کنیم. در این جا به شما راهکارهایی را پیشنهاد می کنیم که هم ظروف شما پاک شود و هم دست شما پوستی لطیف داشته باشد.

از دستکش ظرفشویی استفاده نمایید

برای شستن ظرف ها از دستکش استفاده نمایید بخصوص دستکش های دو لایه را هرگز فراموش نکنید. بعد از شستشوی ظروف با دستکش هم ، به دست خود کرم بزنید. اگر شما جزو افرادی هستید که دست شما به دستکش حساسیت داشته باشد بهتر است اول یک دستکش پارچه ای بپوشید ‌و بعد از آن ، دستکش پلاستیکی را روی آن بپوشید. در انتخاب دستکش هم دقت داشته باشید که دستکش اندازه دست شما باشد و دستکش دارای ساق بلند نیز باشد. چون باعث می‌شود که مایع ظرفشویی به پوست دست شما برخورد نکند . بهتر است قسمت انتهایی دستکش را رو به بیرون تا بزنید تا اگر دست ها را بالا بردید مایع ظرفشویی به پوست دست شما برخورد نکرده و آن را آلوده نکند.

حتما بخوانید:   لوسیون بدن بچه و اهمیت استفاده از آن 

دستتان را با مایع ظرفشویی نشویید

از مایع ظرفشویی برای شستن دست ها استفاده نکنید حتی اگر مجبور شوید. بیشتر مواقع کار مهمی پیش می آید مثلا تلفن زنگ می خورد شما ناچار می شوید که دست های خود را با مایع ظرفشویی بشویید تا بتوانید تلفن را بردارید پس بهتر است که همیشه کمی مایع دستشویی را در کنار سینک ظرفشویی قرار داده و در موقع لزوم از آن استفاده نمایید.

از برندهای معتبر خرید کنید

بهتر است در هنگام خرید لیستی را تهیه کنید که یک مایع ظرفشویی چه نکاتی باید داشته باشد. همچنین از شوینده هایی که دارای برندهای معتبر هستند استفاده نمایید چون آن‌ها همه موارد یک ظرفشویی مناسب را رعایت می کنند.

انتخاب بهترین مایع ظرفشویی

میزان فسفات موجود در مایع ظرفشویی

برای خرید یک مایع ظرفشویی مناسب دقت داشته باشید که میزان فسفات در آن بالا نباشد یا اصلا بدون فسفات باشد. چون فسفات هم برای محیط زیست نامناسب می باشد و هم باعث آسیب به پوست دست می شود.

میزان پایداری کف مایع ظرفشویی

اگر مایع ظرفشویی شما دارای عبارت کف پایدار می باشد را دیدید ، بدانید که کف پایدار یعنی اینکه مایع ظرفشویی امکان دارد مدت طولانی تری روی ظروف باقی بماند. پس مایع ظرفشویی با پایداری کف بیشتر ، دارای قدرت پاک کنندگی بیشتری هستند اشتباه می باشد.بعضی شوینده ها هستند که دارای کف کمتر اما قدرت پاک کنندگی بیشتری هستند.

رایحه مایع ظرفشویی

سعی کنید مایع ظرفشویی دارای رایحه مصنوعی نباشد ، بیشتر از رایحه های میوه ، مرکبات یا عطر گل ها استفاده کنید. بعضی از مایع های ظرفشویی عطر تندی دارند و برای افرادی که دارای آلرژی هستند و تحمل بوهای قوی را ندارند مضر می باشد.

عوارض ظرفشوییمیزان چربی زدایی مایع ظرفشویی

مایع ظرفشویی باید سریع و بلافاصله چربی و چیزهای دیگری که به ظروف چسبیده را تمیز کند و بوی بد آن ها را از بین ببرد.پس سعی کنید از برندهای معتبر خریداری نمایید چون روی آن ها برچسب ، از بین بردن سریع چربی وجود دارد.

حتما بخوانید:   علائم پوستی سیفلیس چیست؟

سازگاری کامل با پوست دستان شما

یک نکته بسیار مهم درباره مایع ظرفشویی این است که مایع ظرفشویی باید با پوست دست شما سازگاری داشته باشد. خیلی از افراد هستند که نمی توانند با دستکش کار کنند. پس این افراد باید برای انتخاب مایع ظرفشویی به عناصر تشکیل دهنده ، که پشت بطری نوشته است دقت نمایند. اگر تعداد عناصر تشکیل دهنده مایع ظرفشویی کمتر باشد برای پوست دست بهتر می باشد. البته باید دقت داشته باشید که پوست هر فردی نسبت به یک ماده یا شرایط خاص حساسیت دارد.بعضی از افراد دارای پوستی حساس هستند که خیلی سریع دچار اگزما ، پوسته پوسته شدن ، خارش یا قرمزی می شود. پس در انتخاب مایع ظرفشویی دقت کنید که روی بطری آن نوشته ، با دست سازگاری دارد. در نظر داشته باشید که مایع ظرفشویی دو تا سه سال اعتبار دارد پس حتماً به تاریخ درج شده بر روی آن دقت کنید چون با سلامتی پوست ارتباط مستقیم دارد.معمولاً مواد شیمیایی مضر که در شوینده های معمولی برای مصارف خانگی وجود دارد سه برابر بیشتر از مواد شیمیایی بیرون از خانه باعث بروز سرطان می شود. همچنین استفاده زیاد از شوینده ها باعث ایجاد عارضه های پوستی و تنفسی می شود.این شوینده ها هم دارای ترکیبات شیمیایی هستند و هم چون دارای PH قلیایی دارند و اگر این ترکیبات قلیایی زیاد باشد پوست دست به آرامی خشک شده و بعد قرمز گردیده و باعث ترک خوردن پوست می شود و در نهایت عفونت های قارچی و باکتریایی در آن رشد می کند. البته در بعضی از پوست ها هم التهاب رخ می دهد. مایع ظرفشویی نامناسب همچنین باعث می‌شود که کناره های ناخن ها متورم شده و دچار درد و ترشح  شوند. پس باید از شوینده های مناسب استفاده کرد.

کلام آخر اینکه شوینده ها ، بخصوص مایع ظرفشویی جزو موادی هستند که ما ناگزیر هستیم هر ماه آن را در سبد خرید خود قرار دهیم. برای تمیز کردن چربی ها و غذاهای مانده در ظروف باید از مایع ظرفشویی استفاده کنیم. پس چون این شوینده با سلامتی ما ارتباط دارد باید هنگام خریدن مایع ظرفشویی نهایت دقت خود را انجام دهیم تا از شوینده هایی که با پوست دست سازگاری دارند را خریداری نماییم.  پوست دست بسیار حساس است و اگر مایع ظرفشویی نامناسب باشد پوست دست خشک شده و بعد از مدتی دچار پیری زودرس می شود.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *