مقایسه رتینول ها و رتینوئیدها

رتینول برای کاهش چین و چروک

 مقایسه رتینول ها و رتینوئیدها، از مهم ترین و ساده ترین روش ها برای مراقبت و بهداشت پوست استفاده از محصولات بهداشتی و درمانی می باشد. در مقایسه با درمان های خانگی و سنتی  می توان گفت محصولات بهداشتی و درمانی عملکرد سریع تری دارند و تاثیرگذاری بسیار بالاتری روی پوست خواهند داشت. از مزایای این محصولات باید به این نکته توجه داشت که عوارض بعد از عمل و یا هزینه های بسیار بالای جراحی ها را در پی ندارد. به همین خاطر امروزه به طور بسیار گسترده‌ای از محصولات بهداشتی و درمانی استفاده می شود.

مقایسه رتینول ها و رتینوئیدها 

از مهم‌ترین و اصلی‌ترین ترین محصولات مراقبتی و بهداشتی پوست رتینول ها و رتینوئیدها هستند.

اگرچه استفاده از این محصولات در سطح جامعه بسیار گسترش یافته است، با این وجود هنوز بسیاری از افراد اطلاعاتی در مورد چگونگی تاثیر این محصولات و یا تفاوت های آنها با هم ندارند. موسسه زیبایی آرا نیک در این مقاله سعی دارد به مقایسه رتینول ها و رتینوئیدها بپردازد و از فواید بسیار زیاد آن ها برای سلامت پوست صحبت کند.

شباهت ها و تفاوت های رتینول و رتینوئید و چگونگی کاربرد هرکدام از آنها

قبل از آنکه به بررسی شباهت ها و تفاوت های این دو بپردازیم بهتر از ابتدا تعریفی از هر کدام را بدانیم.

رتینوئید چیست؟

رتینوئیدها محصولاتی از مشتقات ویتامین آ هستند. آنها به طور بسیار وسیع و گسترده در محصولات مراقبت از پوست به ویژه محصولاتی که جهت جلوگیری از علائم پیری زودرس استفاده می شوند کاربرد دارند. رتینوئید حاوی رتینوئیک اسید می باشد که شکلی قوی و فعال از ویتامین آ است. قوی ترین نوع رتینوئید، اسید رتینوئیک خالص می باشد و این محصول مستقیماً روی پوست تاثیر گذاشته و به همین دلیل فقط از طریق نسخه در داروخانه ها در دسترس می باشد.

رتینوئیدها می توانند با رادیکال های آزاد که از علتهای اصلی آسیب به پوست هستند مبارزه کنند. به علاوه این محصولات با تولید بسیار زیاد کلاژن در پوست آن را محکم تر کرده و در نتیجه از ایجاد چین و چروک های ظریف و خطوط کم عمق روی پوست جلوگیری می کند. رتینوئیدها به علاوه تا حدود بسیار زیادی در پیشگیری از صدمات ناشی از تابش نور آفتاب روی پوست موثر می باشد.مقایسه رتینول ها و رتینوئیدها

همچنین بعضی از مطالعات بالینی نشان دادند که رتینوئیدها سیستم ایمنی پوست را تقویت کرده باعث حمایت از میکروب‌های مفید روی پوست می شوند. بنابراین این گونه می توان گفت که استفاده موضعی از رتینوئید ها به درمان آکنه کمک می کند و همچنین در درخشان کردن پوست بسیار مفید است.

رتینول چیست؟

رتینول باعث افزایش متابولیسم سلولهای پوست شده و در نتیجه تولید کلاژن را تقویت می کند و به دلیل اینکه نسبت به سایر رتینوئید ها ملایم تر و ضعیف تر است می تواند نقطه شروع خوبی برای مبتدیان و یا افرادی که دارای پوست های حساس می‌باشند، باشد.

حتما بخوانید:   برای انتخاب شوینده مناسب به چه نکاتی توجه کنیم ؟

این ترکیب متداول ترین نوع رتینوئید است که می توان آن را جزو محصولات بدون نسخه به شمار برد. بنابراین به آسانی قابل دسترس است و بدون مراجعه به پزشک و تهیه نسخه محصول حاوی رتینول را می توان از داروخانه ها تهیه کرد. در واقع ترکیب رتینول در استحکام بخشیدن به پوست و درمان مشکلات آکنه بسیار موثر است و همچنین عوارض جانبی کمی دارد اما نیاز به مداومت بیشتر در درمان داشته و برای حصول نتیجه تقریباً چند ماه تا یک سال وقت نیاز است.

شباهت رتینوئید و رتینول 

شباهت رتینول و رتینوئید را می‌توان در فواید آن دو دانست. از هر دو محصول می توان برای کاهش دادن علائم پیری پوست، لک و بسیاری از مشکلات پوستی استفاده کرد. رتینول و هم رتینوئید خاصیت ضد پیری و جوانسازی پوست را دارند. محصولاتی که حاوی رتینول و رتینوئید هستند، می‌توانند شاخصه های پیری پوست مانند تیرگی، لک و چین و چروک را بهبود بخشند و ظاهری جوان تر و شاداب تر به پوست ببخشند.

همچنین برای بهبود لک، یکنواخت کردن رنگ پوست، افزایش کلاژن‌سازی، بهبود جوش و جای آن در پوست مفید هستند. ترکیبات رتینوئید و مشتقات آن مانند رتینول همگی اثربخشی یکسانی دارند اما زمان حاصل شدن نتیجه در آنها متفاوت است و عوارض آن ها نیز با هم متفاوت می باشد.مقایسه رتینول ها و رتینوئیدها

تفاوت رتینول و رتینوئید

رتینوئید واژه ای کلیدی تر و فراگیر تر است. حالت اولیه ویتامین آ و در دسته ی ترکیبات رتینوئیدها می باشد. رتیتول ها نوع خاصی از رتینوئیدها هستند که در طبقه مواد دارویی دسته‌بندی می‌شوند. این ترکیبات به افزایش چرخه تولید سلول های پوستی کمک می کنند و همچنین در کند کردن روند پیری پوست موثر می باشند.

 

همانطور که گفتیم رتینول نیاز به نسخه پزشک ندارد و به آسانی در دسترس قرار دارد اما رتینوئید نیاز به تجویز پزشک دارد زیرا هم محصولی قوی تر است و هم تاثیر آن در مبارزه با جوش و آکنه و همچنین چین و چروک پوست بیشتر از رتینول است.

رتینوئید ساختار سلول های پوست را بازیابی می‌کند و در نتیجه باعث بسته شدن منافذ باز پوست می شود. کوچک شدن منافذ پوست و بازیابی بافت پوست ظاهری درخشان تر و جوان تر به آن می بخشد. رتینوئیدهایی که توسط پزشک تجویز می‌شوند معمولاً با نام ترتینوئین شناخته می شوند که در مقایسه با انواع دیگر آن که به نسخه نیاز ندارند ترکیبات فعال اسید رتینوئیک بیشتری را دارا می باشند. بنابراین جذب آن ها نیز سریع تر می باشد.

باید خاطر نشان کرد که در یک یا دو هفته اول مصرف رتینوئید ممکن است پوست قرمز و یا پوسته پوسته شود. محصولات تجویز شده توسط پزشک در مدت زمان کوتاه تری تغییرات ملموس‌تر و چشمگیری ایجاد می کنند. محصولات بدون نسخه که به آسانی در داروخانه ها در دسترس می باشند دارای رتینول کمتر و نرم‌کننده بیشتری هستند و در مقایسه با رتینوئید ها بعد از استفاده با قرمزی و خشکی و پوست پوست شدن پوست همراه نیستند در نتیجه این ترکیب ها برای پوست های حساس مناسب ترند.

حتما بخوانید:   جوش غرور جوانی یا دوران بلوغ

 عوارض ناشی از استفاده رتینول و رتینوئید

استفاده بیش از حد از رتینول و رتینوئید می‌تواند باعث حساسیت پوست در برابر نور خورشید و در نتیجه سوختگی بیشتر شود و همچنین مصرف آن ها در دوره شیردهی و بارداری توصیه نمی‌شود.

افرادی که دارای پوستی حساس می باشند رتینوئیدها می‌توانند به پوست آن ها آسیب برسانند. مثلاً به نوعی اگزما یا آکنه مبتلا شوند. در این شرایط استفاده رتینوئید باعث تورم و التهاب خواهد شد. البته باید بدانید که افرادی که پوست حساس دارند می توانند با تجویز پزشک از مزایای رتینوئیدها بهره ببرند.

افراد دارای پوست حساس باید کم کم و به تدریج رتینوئیدها را در برنامه مراقبت از پوست خود قرار دهند. مثلاً مصرف آن ها را با هفته‌ای  یک بار شروع کرده و قبل از آن از مرطوب کننده استفاده کنند. اما استفاده بیش از حد از رتینول ها ممکن است موجب حساسیت و خشکی، سوختگی و قرمزی پوست شود و ممکن است افراد دارای پوست های حساس با این ترکیبات سازگاری نداشته باشند. ممکن است پوست این افراد با حساسیت، پوست پوست شدن و خشکی همراه باشد، اما کم کم این عوارض کاهش می یابد.

در صورت بروز این عوارض مصرف رتینوئید ها را برای چند روز قطع کنید. به یاد داشته باشید قبل از استفاده از آن حتما از مرطوب کننده استفاده کنید. علاوه بر آن می‌توانید برای چند روز از لایه بردار هایی که ضعیف تر هستند مانند آلفا هیدروکسی اسید استفاده کنید.

افرادی که دارای پوست تیره می باشند باید بیشتر در مصرف رتینوئید ها دقت کنند. هر چقدر زمان بیشتری بگذرد سازگاری در پوست بیشتر ایجاد می‌شود. اما گاهی اوقات افراد با پوست تیره در صورتی که با حساسیت زیادی مواجه شوند ممکن است دچار لکه های پوستی موقت شوند. پس بهتر است برای اطمینان بیشتر پیش از مصرف با متخصص پوست مشاوره داشته باشند.

نکته بسیار مهمی که در مصرف رتینوئید ها و یا رتینول باید به یاد داشته باشید استفاده به اندازه و مناسب از ضدآفتاب هاست. مصرف رتینول در صورتی که بدون محافظت از پوست در برابر اشعه مضر آفتاب باشد، به هیچ عنوان توصیه نمی شود. مصرف روزانه ضد آفتاب برای رسیدن به نتیجه مطلوب از مصرف رتینول یا رتینوئید بسیار ضروری می باشد.

 برای افراد دارای پوست حساس کدام مناسب تر است رتینول یا رتینوئید؟

استفاده رتینول برای افرادی که دارای پوست های حساس هستند مناسب تر است زیرا به علت غلظت ضعیف و ملایم آن احتمال وجود عوارض جانبی کمتر است. در حالی که رتینوئیدها به علت داشتن ترکیبات قوی تر برای پوست های حساس تر تجویز می‌شوند. رتینوئیدها ممکن است باعث قرمزی، پوست شدن سوزش و خارش پوست شوند.مقایسه رتینول ها و رتینوئیدها

حتما بخوانید:   گلاب روی صورت چه تاثیری می گذارد؟

چه زمانی باید رتینول و رتینوئید را استفاده کرد؟

بیشتر رتینوئیدها در برابر نور مقاومت ندارند، بنابراین باید در ظروف مات که بسته بندی مناسبی دارند نگهداری شوند. محصولاتی که دارای سطح زیادی از رتینوئیدها هستند بهتر است شب ها استفاده شوند زیرا این مواد به اکسید شدن و پرتو فرابنفش حساس هستند. مقدار رتینوئید موجود در این ترکیبات اغلب به اندازه‌ای است که در برابر نور خورشید حساسیتی ایجاد نمی کند و در مقابل تاثیر زیادی هم نمی تواند داشته باشد. بیشتر افراد به مصرف رتینوئید ها واکنش نشان می دهند و تقریباً با آن سازگار هستند. اما با این حال بهتر است آن را کم کم و به تدریج به برنامه مراقبتی پوست خود اضافه کنید.

وقتی صحبت از رتینوئیدها می‌شود به خاطر داشته باشید همیشه مقدار کم تاثیر بهتری دارد. می توان گفت به اندازه یک نخود برای همه صورت کافی خواهد بود. همچنین این مقدار را می توانید برای دیگر محصولات مراقبت از پوست نیز در نظر داشته باشید. اگر در فصل تابستان رتینوئیدها را استفاده می کنید مصرف ضدآفتاب با spf بالا بسیار ضروری است زیرا پوست شما حساس شده و احتمال آفتاب سوختگی نیز افزایش می یابد.

 آثار مصرف رتینول و رتینوئید پس از چه مدت آشکار می شود؟

با استفاده رتینوئید تجویز شده توسط پزشک پس از گذشت شش هفته می توانید متوجه تغییرات ایجاد شده در رنگ و بافت پوست تان شوید. در مورد مصرف رتینول که بدون نسخه پزشک قابل تهیه می باشد، پس از گذشت ۸ تا ۱۰ هفته می توانید تاثیرات آن را مشاهده کنید. ولی باید بدانید که تاثیر آن به اندازه رتینوئید نمی باشد.

شما می توانید با مصرف کرم هایی که شامل رتینول همراه با دیگر محصولات دارای ترکیبات جوانسازی و ضد پیری هستند، مانند هیدروکینون و ویتامین سی نتیجه بهتر و سریع تر نیز بگیرید.

نکته بسیار مهم در رابطه با مصرف رتینول و رتینوئید

موسسه زیبایی آرانیک در این مقاله به شما توصیه مي کند حتماً قبل از استفاده از این ترکیبات با یک متخصص پوست صحبت و مشورت کنید تا تشخیص دهد که آیا پوست شما ظرفیت تحمل رتینوئیدها را دارد یا خیر و یا اینکه آیا استفاده از رتینول ها می تواند برای پوست شما مفید باشد؟ همچنین به خاطر داشته باشید که زمان مصرف آنها فقط در شب است و باید آن ها را به همراه یک شوینده و پاک کننده صورت و مرطوب کننده ملایم استفاده کنید.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *