علل و نحوه درمان چین و چروک دور لب و دهان

چین و چروک دور لب

چین و چروک دور دهان زمانی به وجود می آید که پوست کلاژن سازی خود را از دست داده باشد کلاژن فیبرهایی هستند که باعث محکم شدن و انعطاف پذیری پوست می شوند. از دست دادن کلاژن به شکل طبیعی با بالا رفتن سن بروز می کند اما همچنین دیگر اجزای پوستی و برخی عادت های سبک زندگی ممکن است این فرایند را کمتر کند چین و چروک دور دهان به در نمایان ترین شکل در اطراف نواحی نازک صورت شامل دور دهان می باشد در حالی که هر کسی با بالا رفتن سن دچار چین و چروک دور دهان می شود. راه هایی برای کم کردن نمای ظاهری وجود دارد حتی قدم هایی هستند که می توان برای پیشگیری از ایجاد چین و چروک انجام داد. ما در مجله زیبایی آرانیک برای شما از درمان چین و چروک دور لب شرح خواهیم داد.

علت های چین و چروک دور لب

ناحیه دور دهان یکی از اولین نقاط صورت می باشد که در آن چین چروک ایجاد می شود، بخشی از این وضعیت مربوط به نازک بودن پوست است که در مقایسه با دیگر قسمتهای بدن دارای کلاژن کمتری می باشد پس از پشت سر گذاشتن ۲۰ سالگی میزان تولید کلاژن ۱درصد هر سال کاهش پیدا می کند. در کنار کلاژن جنبه‌های دیگری از فرایند پیری زودرس از دست دادن آلاستین که به ترتیب در این انعطاف پذیری و سیراب شدن پوست کمک می کند. موارد به عنوان ذاتی یا طبیعی شناخته شده اند در عین حال عوامل غیر ذاتی یا بیرونی وجود دارد که ممکن است ریسک چین و چروک دور دهان را زودرس کند و افزایش دهند آنها عوامل تاثیرگذار خارجی هستند که می توانند ایجاد چین و چروک را سرعت ببخشند. مانند:

ژنتیک

دهیدراسیون

فقر تغذیه

مصرف دخانیات

استرس

صدمات ناشی از آفتاب

انواع چین و چروک دور دهان

متخصصان زیبایی به چین و چروک های دور دهان چین و چروک  پریورال میگویند،این اصطلاحات به کار گرفته شده برای ناحیه دور دهان استفاده می شود. نوع های اختصاصی هم در بیشتر چروک های اطراف دهان وجود دارد.

خطوط لبخند

خطوط لبخند به نام خطوط خنده نامیده می شود این چروک ها که در اطراف دهان ایجاد می‌شوند این چروک ها به نام نازولابیال نیز معروف هستند. که در زمان خندیدن یا لبخند زدن به چشم می‌آیند.

خطوط ماریونت

خطوط ماریونت نوع دیگری از چروک می باشد که با بالا رفتن سن ایجاد می شود این خطوط به صورت عمودی از دهان به سمت چانه نمایان می شود و حالتی فروع افتادگی ایجاد میکند.

خطوط رژ لب

در عین حال هایی  چروک هایی هستند که فقط ناحیه لب را درگیر میکند این چروک ها که به نام خطوط عمودی لب یا خطوط سیگاری ها نیز شناخته می شود آن گروه از چروک های لب هستند که در امتداد لب بالایی و همچنین روی خود لب ها ظاهر می شوند.

چگونه به شکل طبیعی خود را از چروک های دور دهان خلاص کنیم

پیش از مراجعه به متخصص زیبایی می‌توانید برای درمان چروک های عمقی از راهکارهای خانگی برای موارد خفیف و چروک های دور دهان استفاده کنید ،بخاطر داشته باشید که این درمانها نمای ظاهری چروک را کاهش می دهد اما نمی تواند کاملاً چروک ها را از بین ببرند.

حتما بخوانید:   ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی چیست؟

روغن های ضروری

روغن های ضروری که با عنوان روغن های فرار نیز شناخته می شوند به سرعت بعد از تماس با اکسیژن تبخیر می شود روغن ضروری به زبان ساده که بعد از بخار یا آب آن یا به کمک فشار سرد به دست می آید روغن درون گیاه را می توان به شکل بسیار غلیظ استخراج کرد.

این روغن ها در صورت رقیق شدن در یک روغن حامل و جبران سلولی پوست را در کمک به کاهش نمای ظاهری چروک ها افزایش می دهند. قبل از این که از این روغن استفاده کنید باید تست پوستی در جایی مثل قسمت داخلی آرنج چند روزی بیش از کاربرد روغن روی صورت انجام دهید تا اطمینان از بابت آلرژی نسبت به روغن را پیدا کنید. کمی از روغن را با نوک انگشت روزانه دوباره اطراف دهان و لب بمالید این ماده را به طور مستقیم روی لب استفاده نکنید می‌توانید با استفاده از روغن های زیر از چروک های دور دهان و لب پیشگیری کنید.

برای افزایش چرخه جبران سلولی می توانید از کندر استفاده کنید.

به دلیل داشتن آنتی اکسیدان می توانید از لیمو استفاده کنید

به علت خاصیت ضد اکسیداتیو و ترکیبات شفا دهنده زخم می توانید از اسطوخودوس استفاده کنید.

به علت اثرات ضد التهابی می توانید از چوب صندل استفاده کنید.

چین و چروک دور لبروغن های گیاهی

برخی روغن ها گیاهی که در حالت معمول برای پخت پز استفاده می شوند به دست می آیند برای ایجاد رطوبت جهت درمان چین و چروک استفاده کنید. مقداری کمی از این روغن ها را دو بار در روز می توانید استفاده کنید بر خلاف روغن های ضروری روغن های گیاهی برای استفاده در ناحیه لب به قدر کافی ایمن هستند.

روغن های گیاهی دارای اسیدهای چرب ضروری هستند که باعث تقویت استحکام و انعطاف پذیری پوست می شوند می توانید از روغن های مدنظر زیر استفاده کنید.

روغن کرچک

روغن نارگیل

روغن هسته انگور

روغن زیتون

روغن آفتابگردان

درمان چین و چروک دور لب با ژل آلوئه ورا

یکی از موثرترین درمانهای خانگی برای رفع چین و چروک اطراف دهان استفاده از ژل آلوئه ورا است، در حقیقت استفاده از ژل برای کاهش شکل ظاهری این خطوط بسیار موثر است. این ژل با مرطوب کردن پوست آن هم به شکل طبیعی و عمیق مانع از ایجاد چین و چروک اطراف دهان خواهد شد.

نحوه مصرف آلوئه ورا برای درمان چین و چروک دور لب

یک برگ گیاه آلوئه ورا تازه را تهیه کنید و با کمی فشار دادن مایع آن را خارج کنید، شما می توانید از داروخانه ژل های آماده نیز تهیه کنید. ژل را روی نواحی مورد نظر که دچار چین و چروک شده اند بمالید و صبر کنید تا ژل کاملا جذب پوستتان شود ۳۰ دقیقه بعد صورت خود را با آب بشویید.

حتما بخوانید:   انواع ضایعات و حساسیت و مشکلات پوست صورت

درمان چین و چروک دور لب با آب لیمو و عسل

حتماً تا به حال در مورد ترکیب آب لیمو و عسل برای زیبایی پوست و گلودرد شنیده‌اید در حقیقت هر دو  این ماده طبیعی حاوی مقدار زیادی ویتامین و مواد مغذی لازم برای تقویت و بهبود سلامت پوست هستند در حالیکه آب لیمو به دلیل وجود ویتامین c از ایجاد آسیب های پوستی ناشی از رادیکال های آزاد جلوگیری می کند هم زمان عسل هم با تقویت جریان خون و مرطوب کردن   عمیق پوست از ایجاد خطوط روی صورت پیشگیری می کند، در نتیجه استفاده از ماسک حاوی هر دو این ترکیب ها باشد می‌تواند اثربخشی خارق‌العاده‌ای روی پوست به وجود آورد.

نحوه آب لیمو و عسل برای درمان چین و چروک دور لب

یک قاشق غذاخوری آب لیمو را همراه با یک قاشق چایخوری عسل و یک قاشق غذاخوری آب گرم مخلوط کنید. این ترکیب را خوب به هم بزنید و اطراف دهان بمالید بعد از ۱۵ دقیقه صبر کردن ماسک صورت را با آب بشویید.

درمان های پزشکی و کلینیکی

درمان های خانگی می توانند به کاهش ظاهری خطوط ظریف بر روی صورت کمک کنند برای درمان چروک های عمیق یکی از درمان های زیبایی زیر را توصیه می کنیم.

لایه برداری شیمیایی پوست

لایه برداری پوست به عنوان یکی از درمانهای ضد سال خوردگی از طریق برداشتن لایه بالایی پوست برای آشکار کردن لایه ساختار و روشنتر زیر پوست عمل می‌کند این درمان معمولاً به صورت ماهی یک بار برای کمک به حفظ نتایج به دست آمده تکرار می شود.

درم ابریژن و میکرودرم ابریژن

هم درم ابریژن و هم میکرودرم ابریژن تکنیک های لایه برداری هستند که می توان آنها را برای کاهش نمای ظاهری چروک اطراف دهان به کار ببرید درم ابریژن قوی تر است زیرا از برس های بزرگ برای زدودن لایه بیرونی پوست و تا چند لایه پوست استفاده می کند میکرودرم ابریژن از کریستال های ریز یا نوک الماس برای خارج کردن لایه روی پوست استفاده می کند.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ به نام درمان القای کلاژن نیز شناخته می شود اقدامی است که از سوزن های ریز برای زدودن پوست به واسطه یک دستگاه چرخنده حرارتی یا قدم میکرونیدلینگ استفاده می کند ایده پشت این اقدام آن است که پوست هنگامی که پس از خراش های ریز التیام می یابد نرم تر می شود برای رسیدن به بهترین نتیجه نیاز است تا شخص در طول چند ماه چند جلسه میکرونیدلینگ را پشت سر بگذارد.

پلاسمای غنی از پلاکت

گاهی اوقات پلاسمای غنی از پلاکت در این اقدام به نام خون آشام صورت به همراه میکرونیدلینگ استفاده می شود. پلاسمای غنی از پلاکت از پلاکت‌های خون خود شخص گرفته می شود و پس از سانتریفیوژ به پوست تزریق می شود. پلاسمای غنی پلاکت می‌تواند به ایجاد پوست با ظاهری هموار برای کاهش چروک ها کمک کند اما احتمالاً نیاز خواهد بود تا پس از یکسال درمان را تکرار کند.

تزریق ژل و فیلر

برای خطوط لبخند و ماریونت عمقی ممکن است متخصص پوست تزریق ژل یا تزریق فیلر را توصیه کند، این فیلر ها از ترکیباتی مثل اسید هیالورونیک و پلی ال لاکتیک اسید تشکیل شده اند که باعث مهر و موم ناحیه مورد نظر در پوست برای کمک به رفع موقتی چروک ها می شوند. فیلر های درمال پس از چند ماه از بین می روند و نیاز است تا  برای بازیابی نتایج اقدام کنید.

حتما بخوانید:   تاثیر یخ روی صورت

تزریق بوتاکس

بوتاکس سم بوتولینوم نوع a که از طریق تزریق به کار می رود و با شل کردن عضلات صورت ممکن است نمای ظاهری سفت و چروک دار ایجاد کند در حالی که این روش بهترین شهرت خود را در روی چروک دور چشم دارد ممکن است برای خطوط لب و ناحیه بالای لب مفید باشد و همچنین نمای ظاهری خطوط ماریونت را بهبود ببخشد.

بازسازی پوست با لیزر

بازسازی پوست با لیزر روش تهاجمی برای درمان چروک می باشد در این روش از پرتوهای نور بالا برای خارج کردن لایه روی پوست استفاده می کنند که گاهی اوقات به شکل ناخواسته به جای زخم نیز منجر می گردد مثل انواع دیگر لایه برداری پوست نیاز است تا این درمان پس از چند ماه تکرار شود از جمله روش های برطرف کردن چین و چروک با لیزر زیر می تواند لیزر های فرکشنال اشاره کرد.

فیس لیفت

جراحی زیبایی ممکن است در موارد زیاد بودن چین و چروک ناحیه دهان که دیگر درمان ها خوب جواب نمی دهد عمل فیس لیفت کند. این عمل به صاف شدن و افتادگی پوست به واسطه سوراخ های انتقالی چربی و بالا کشیدن بافت عضلات و پوست کمک می کند، مثل دیگر موارد جراحی زیبایی عمل فیس لیفت از جمله اعمال اصلی تلقی می شود.

چین و چروک دور لبپیشگیری از چروک اطراف لب ها

در حالی شما نمی توانید به طور کامل از سال خوردگی و چروک پوست جلوگیری کنید، اما برخی عادت های سالم وجود دارد که می تواند آغاز روند پیری را به تاخیر بیندازد.

عدم مصرف دخانیات

عدم استفاده از نی در هنگام نوشیدن

نوشیدن آب فراوان برای سیراب نگه داشتن بدن

کاهش میزان مصرف کافئین و الکل

خوردن غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان مثل انواع میوه و سبزی

محدود کردن زمان قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و استفاده از کرم ضد آفتاب

خوابیدن ۷ ساعت خواب در طول شب

کاهش استرس روزمره در مورد کار و خانه

اجتناب از نوسانات وزن در صورت امکان

مراقبت های مناسب از پوست

برای پیشگیری از آغاز زودرس چروک پوست باید صورت خود را دو بار در روز بشویید و مراقبت از آن را با سرم ضد پیری و مرطوب کننده مناسب هر نوع پوست خود انجام دهید، لایه برداری دو بار در هفته برای خلاصی از سلول های مرده پوست می تواند چروک ها را نمایان تر کنند. برخی ورزش ها باعث می شود صورت سفت شود و عضلات ظاهری پوست بهبود پیدا کند.

نتیجه گیری

استفاده از محصولات ضد چروک پوست در محیط خانه و لوازم آرایشی بهداشتی می‌تواند کمک کند تا پوست برای سالهای بیشتری سالم و سلامت بماند.

 

 

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *