علت و درمان ریزش مو سکه ای

علت ریزش مو سکه ای

برای همه افراد داشتن موهای سالم و زیبا از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که موها یکی از عوامل زیبایی ظاهری به شمار می آیند بنابراین بروز هر گونه مشکل در موها ناراحتی فرد را در پی دارد، ریزش مو نیز یکی از این عوامل بوده که زیبایی موها را تحت تاثیر قرار می دهد، ریزش مو که یک بیماری خود ایمنی است یا سبب ریزش کامل موهای سر و سایر نقاط بدن شده و یا این ریزش در نواحی محدود و پراکنده ای به اندازه یک سکه رخ می دهد که این ریزش می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد و راه های جهت درمان آن وجود دارد پس تا انتهای مقاله از مجله زیبایی آرانیک با ما همراه باشید.

علت ریزش مو سکه ای

ریزش مو سکه ای یا آلوپسی هنگامی رخ می دهد که گلبول های سفید خون سلول های فولیکول مو را به عنوان عامل خارجی تشخیص داده و به آن ها حمله می کنند که این کار سبب ریزش مو و کاهش رشد آن ها می شود. هنوز علت اصلی ریزش مو مشخص نشده که چرا گلبول های سفید این سلول ها را مورد هدف قرار می دهند اما از آنجایی که این بیماری بیشتر در افرادی که یکی از نزدیکان آن ها مبتلا شده است رخ می دهد می توان گفت که ژنتیک یکی از دلایل اصلی ریزش موی سکه ای است، عوامل دیگر مانند تغییرات هورمونی، بیماری ها یا عوارض جانبی برخی داروها نیز می تواند در ریزش موی سکه ای نقش داشته باشد. برخی افراد استرس را در ریزش موی سکه ای موثر می دانند اما شواهد علمی زیادی در این باره وجود ندارد و با وجود اینکه محققان دلیل اصلی این واقع را نمی دانند اما در افرادی که سابقه سایر بیماری های خود ایمنی نظیر دیابت نوع یک و روماتیسم را دارند بیشتر دیده شده است و در افراد زیر ۳۰ سال رخ می دهد. در ریزش موی سکه ای معمولا موها به صورت ناگهانی و لکه ای شروع به ریزش می کنند و معمولا پس از ۱۲ ماه یا کمتر موها دوباره رشد می کنند اما ممکن است در برخی افراد شدت بیشتری داشته و به صورت طولانی ادامه پیدا کند همچنین ریزش مو سکه ای ممکن است در برخی افراد ریزش کل موهای سر و بدن را به دنبال داشته باشد.

حتما بخوانید:   علت های ترک لب 

علائم ریزش موی سکه ای

ریزش موی سکه ای در بیشتر مواقع در موهای سر رخ می دهد البته در مردان ریزش سکه ای ریش نیز بسیار شایع است با این حال ریزش مو سکه ای ممکن است در هر نقطه ای از بدن رخ دهد. افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند از نظر جسمی سالم هستند و ممکن است خیلی سریع و بدون هیچ درمانی مشکل آن ها رفع گردد و هر نقطه ای از بدن که دچار ریزش مو سکه ای گردد فاقد علائمی مانند قرمزی، زخم، بثورات پوستی یا اسکار است. ریزش مو سکه ای ممکن است در قسمت های مختلف رخ دهد و علائمی داشته باشد، به موارد زیر توجه کنید:

علت ریزش مو سکه ایریزش موی سکه ای سر

معمولا اولین نشانه ظهور ریزش مو سکه ای در موهای سر و به صورت نواحی دایره ای یا بیضی شکل است که اندازه آن ها بیشتر از یک سکه نیست و ممکن است شکل های غیر از دایره ای و یا اندازه بزرگ تر از سکه داشته باشند.

ریزش مو سکه ای ریش

این نوع از ریزش مو در مردان رخ می دهد و افرادی که دچار ریزش مو سکه ای شده اند ممکن است در نواحی ریش نیز آن را مشاهده کنند که به صورت یک یا چند ناحیه بدون مو و کوچک تر از یک سکه دیده می شود.

تغییر در ناخن ها

در تعداد کمی از افراد مبتلا به ریزش مو سکه ای می توان تغییراتی در ناخن ها مشاهده کرد تغییراتی نظیر قرمزی ناخن، وجود چاله های کوچک یا خطوط کم عمق به موازات خطوط طولی ناخن از این موارد هستند و در تعداد بسیار اندکی از افراد ناخن ها سست و شکننده شده که به راحتی شکسته و جدا می شوند.

علائم دیگر ریزش مو سکه ای

در بیشتر افراد علائم این بیماری همان ریزش مو به صورت گرد در نواحی مختلف است و علامت دیگری ندارد، اما ممکن است در برخی افراد علائمی دیگر مانند موارد زیر رخ دهد:

  • هنگام ریزش مو آن هایی که به رنگ سفید یا خاکستری هستند دچار ریزش نمی شوند.
  • بعد از ریزش، موها خود به خود رشد می کنند.
  • به طور همزمان موها در نواحی دچار ریزش رشد کرده و در نواحی دیگر دچار ریزش می شوند.
  • ریزش مویی که در ماه های سرد سال رخ می دهد.

ریزش مو سکه ای در چه سنی رخ می دهد؟

این بیماری در هر سنی ممکن است رخ دهد ولی معمولا در کودکی و نوجوانی بیشتر رخ می دهد، در بیشتر افراد تا یک سال بعد از ریزش هیچ درمانی نیاز نیست و موها خود شروع به رشد می کنند و ممکن است دیگر هیچ وقت دچار ریزش مو نشوند و یا در زمان های خاصی در آینده دوباره رخ دهد و این چرخه ادامه پیدا کند.

حتما بخوانید:   راهکارهای طبیعی برای ضخیم و پرپشت شدن مو

ریزش مو سکه ای تا چه حد خطرناک است؟

ریزش مو بیماری مسری نبوده و جای هیچ نگرانی نیست و فرد از لحاظ جسمی سالم‌ می باشد اما از آنجایی که ظاهر و زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد برای بیشتر افراد از لحاظ روحی پذیرش آن بسیار سخت بوده و در اکثر مواقع فرد نمی تواند با آن کنار بیاید بنابراین ممکن است آسیب های روحی شدیدی را به فرد وارد کند.

احتمال رخ دادن ریزش مو سکه ای در کودکان

در صورتی که والدین دچار ریزش مو سکه ای شده اند لزوما سبب ایجاد آن در کودکان نمی شود و نباید در این رابطه نگرانی داشته باشید تنها در افرادی که سابقه این بیماری در خانواده دارند این احتمال وجود دارد و زیاد بودن این احتمال نیز دلیلی برای رخ دادن آن در کودکان نیست، حتی در دو قولهایی یکسان ممکن است یکی دچار ریزش مو سکه ای گردد و در دیگری پیش نیاید بنابراین با وجود اینکه ژنتیک در احتمال بروز این بیماری موثر است اما به طور قطع دلیل ایجاد آن نیست.

درمان های دارویی ریزش مو سکه ای

در این بیماری برخلاف سایر بیماری های پوستی فرد دچار قرمزی، کهیر یا خارش شدید نمی شود و تنها فرد باید پوست سر، گوش و صورت خود را از نور مستقیم آفتاب محافظت نماید و همچنین نسبت به سرما حساس هستند و باید پوست سر خود را از سرما نیز محافظت کنند. راه های درمان آن با توجه به سن و میزان ریزش متفاوت است و برای افرادی که بالای ۵۰ درصد ریزش دارند داروهای خوراکی و تزریقی تجویز می گردد، با وجود این درمان قطعی برای ریزش مو سکه ای وجود ندارد با این حال این درمان ها ممکن است برای برخی افراد موثر باشند و تا حد زیادی بیماری را مهار کند. رایج ترین داروها برای درمان ریزش مو شامل موارد زیر است:

کورتیکواستروئیدها

کورتیکواستروئیدها که به نام کورتون هم شناخته می شوند معروف ترین داروهای درمان این بیماری است که داروهای ضد التهابی قوی هستند و سبب سرکوب سیستم ایمنی می شوند، شکل مصرف آن ها بستگی به نظر بیمار و پزشک داشته ولی معمولا از طریق تزریق موضعی مورد استفاده قرار می گیرد و در برخی موارد داروهای خوراکی و کرم های موضعی نیز استفاده می شود. این دست از داروها عوارض جانبی کمی داشته اما مانع از ریزش مو در نواحی دیگر نمی گردد.

حتما بخوانید:   میکرونیدلینگ زیر چشم ، فواید ، مضرات درمان چروک و سیاهی دور چشم

ماینوکسیدیل

به جهت تحریک رشد مو شامپو یا محلول موضعی ماینوکسیدیل روی پوست سر، ابرو و ریش زده می شود. استفاده از آن راحت بوده و عوارض جانبی کمی دارد اما در افرادی که به ریزش مو شدید دچار هستند به تنهایی موثر نمی باشد.

کورتیکو استروئید های موضعی

در این روش کورتیکواستروئیدها به صورت موضعی به کاهش التهاب اطراف فولیکول های مو کمک می کنند و به روش های‌ مختلفی مانند پماد، محلول، لوسیون، فوم یا کرم مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این روش ریزش مو کاهش یافته و با مصرف کورتیکواستروئیدهای بسیار قوی موها مجدد رشد می کنند و همچنین روشی مناسب برای استفاده در کودکان به شمار می آید.

علت ریزش مو سکه ایپماد یا کرم آنترالین

یکی دیگر از روش های درمان ریزش مو سکه ای استفاده از داروی قیر مانند آنترالین است، این دارو را روزی یک بار روی قسمت های بدون مو ماساژ داده و بعد از مدت کوتاهی شست و شو دهید، در صورت موثر بودن بین ۸ تا ۱۲ هفته موهای جدید رشد می کنند اما مصرف آن ممکن است به طور موقت سبب سوزش شده و پوست در حال درمان به رنگ قهوه ای در آید.

درمان های خانگی برای ریزش مو سکه ای

درمان های خانگی زیادی برای ریزش مو وجود دارد اما از لحاظ علمی تایید نشده اند و تنها تجربه هستند با این حال ممکن است در برخی افراد موثر باشند.

سیر

سیر یکی از راه های درمان خانگی موثر برای ریزش مو است براساس تحقیقات صورت گرفته استفاده از کرم کورتون در کنار عصاره یا ژل سیر نتایج موثری در پی داشته است.

قرص ویویسکال

این مکمل طبیعی از منابع دریایی و اقیانوسی ساخته شده است و مصرف آن به مدت ۶ ماه سبب تحریک رشد موها می گردد.

مکمل های بیوتین و زینک

بیوتین و زینک از ریز مغذی های هستند که نقش مهمی در افزایش رشد موها و پیشگیری از ریزش مو دارند.

 

 

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *