مراقبت های بعد از کاشت ریش

کاشت ریش

کاشت ریش می تواند یکی از راهکارهای موثر درمانی برای افرادی باشد که به خاطر عوامل ژنتیکی ، استرس ، جراحی و یا بیماری های هورمونی ریش کم پشت دارند و ناراضی هستند ،  مفید باشد. پزشک متخصص با استفاده از پیوند زدن موهای پشت سر به صورت سعی می کند که موهای این قسمت را پر پشت تر کند. با کمک کاشت مو در قسمت صورت در کمترین زمان ممکن می توان ریش پر پشتی داشت. کاشت ریش مانند کاشت موی سر می باشد و هیچ جای زخم در صورت باقی نمی ماند و نتایج آن ماندگار و دائمی می باشد.در کاشت ریش مانند کاشت موی سر معمولا به روش استخراج واحد فولیکول انجام می‌شود.

کاندید مناسب کاشت ریش

کسانی کاندید کاشت ریش هستند که در صورت خود دارای لکه های طاس یا موهای نازک هستند. بعضی هم در اثر سوختگی ، بیماری های هورمونی ، آلوپسی و….. دچار کم پشتی و طاسی ریش می شوند، بهترین کاندید کاشت ریش هستند. در بیشتر مواقع پزشک با استفاده از موهای پشت سر  ، جراحی را انجام می‌دهد. از نظر بافت و ضخامت موهای پشت سر  شبیه به موهای ریش می باشند. برای کاشت ریش نباید سر خود برای عمل اقدام کرد یک پزشک ماهر می تواند تشخیص دهد شما کاندید کاشت ریش هستید یا نه.در اولین قدم پزشک وضعیت ریش و بانک موی شما را ارزیابی میکند تا از مناسب بودن پیوند ریش برای شما اطمینان حاصل کند. یکی از مهمترین نکاتی که قبل از عمل پیوند باید به آن توجه نمود ، ترک الکل و سیگار و انواع مواد مخدر می باشد. توصیه می‌شود که ۱۰ روز قبل عمل آسپرین و داروهای ضد التهابی مصرف نکنید.در بهبود نتیجه روزی یک بار از قرص ویتامین C مصرف کنید.صبح روز عمل صبحانه سبک میل کنید. از مصرف مواد غذایی حاوی کافئین قبل و بعد از عمل خودداری کنید.یک رژیم غذایی مناسب همراه با خواب کافی ، پرهیز از استرس و کنار گذاشتن ورزش های سنگین می تواند دوره نقاهت پیوند ریش را کوتاه کند. یکی از ماندگارترین و طبیعی ترین روش های بازگشت موی از دست رفته کاشت ریش می باشد که به کمک پیوند زدن فولیکول های مو انجام می‌شود.فولیکول های مو از بانک مو به ناحیه دیگر منتقل می شوند. این کار با استفاده از ابزار تخصصی و توسط یک پزشک ماهر انجام می‌شود.تخصص و مهارت پزشک در نتیجه کار بسیار موثر است. برای کاشت مو ابتدا نیاز است تا فولیکول ها جهت پیوند زیر میکروسکوپ آماده سازی شوند.

حتما بخوانید:   لیزر جوانسازی پوست| روش ها، عوارض، معایب و مزایا 

نحوه انجام عمل پیوند و کاشت ریش

عمل پیوند ریش در ۵ ساعت و در یک جلسه و سرپایی انجام می گیرد.پزشک به کمک داروی بی حسی موضعی سعی می کند درد را به حداقل برساند. پزشک بعد از استخراج فولیکول ها از بانک مو می کوشد تا به طبیعی ترین شکل ممکن گرافت ها را در محل مورد نظر بکارد. در این روش به جای استخراج باریکه مو از ناحیه اهداکننده ، واحد‌های فولیکول به صورت تکی از بانک مو جدا می شوند و به کمک ابزار حساس به صورت تک تک در محل کاشته می شوند. در این روش چون صورت فرد پیوند کننده در معرض دید است ، زخم ناحیه به روش تریکوفیتیک بسته می شود تا جای زخم بعد عمل به حداقل برسد. حدود یک ماه بعد از پیوند ، ساقه های پیوندی شروع به ریزش می کنند ، اما فولیکول ها همچنان به بهبود خود ادامه می دهند. بعد از سه ماه موها دوباره رشد کرده و ریش کاملی را ایجاد می کند. در ماه های دوازدهم و هجدهم. ریش ها ضخیم شده و نسبت به قبل مقاوم تر و بلندتر می شوند. برای افزایش اعتماد به نفس کاشت ریش ایجاد ظاهری جذاب و مردانه. ترمیم ریش لکه ، لکه و کم پشت و ترمیم مناطق طاس در صورت می شود. دوران بهبود این روش زیبایی بسیار کوتاه است و معمولاً با کمترین درد پیش می رود.

کاشت ریشمراقبت های قبل از کاشت ریش

 • قبل از عمل پیوند ریش هرگز از داروهای رقیق کننده خون استفاده نکنید و مصرف هر گونه دارو را به پزشک اطلاع دهید.
 • توصیه می شود تا شب قبل از کاشت ریش حمام کنید ، پوست صورت باید  تمیز باشد تا دچار عفونت نشود
 • از مولتی ویتامین و داروهای ضدالتهابی یک هفته قبل عمل اجتناب کنید.
 • اگر بیماری قلبی یا هر بیماری دیگری دارید به پزشک اطلاع دهید.
 • هر گونه دخانیات را یک ماه قبل از کاشت و پیوند ریش قطع نمایید.
 • ۲۴ ساعت قبل از کاشت ریش نوشیدن قهوه و غذاهایی که دارای کافئین هستند اجتناب کنید.

مراقبت های بعد از کاشت ریش

 • به اندازه کافی استراحت کنید : رعایت نکات مراقبتی بعد از کاشت ریش ، سرعت بهبود را افزایش می دهد.
 • از شستن صورت خود در روزهای اول پرهیز کنید : در روز های اول اصلا صورت خود را نشویید و دست خیس را هم روی صورت نکشید و تا می توانید ناحیه کاشت ریش را لمس نکنید تا از عفونت یا آسیب به فولیکول های کاشته شده جلوگیری شود.
 • از ژل های حاوی الکل استفاده نکنید : بعد از عمل و تمام شدن دوران نقاهت موها را به درستی اصلاح کنید و به هیچ وجه از کرم ها و ژل های حاوی الکل استفاده نکنید ، چون پوست را خشک و تحریک می کنند.
 • زخم ها و پوسته های ایجاد شده را دستکاری نکنید : در روزهای دوم تا پنجم در ناحیه ریش پوسته پوست هایی ایجاد می شود به هیچ وجه آنها را نمالید و خارش ندهید.
 • پرهیز از فعالیت های سنگین ورزشی : در یک هفته اول بعد از دوران نقاهت از فعالیت های سنگین بپرهیزید ، چون عرق کردن موجب عفونت در ناحیه کاشت ریش می شود.بعد از این مدت صورت را با آب ولرم و شوینده ای که پزشک تجویز کرده بشویید.
 • مصرف آنتی‌بیوتیک و مسکن : برای از بین بردن درد و عفونت پوستی مسکن و آنتی بیوتیکی که پزشک تجویز کرده بسیار موثر خواهد بود.
 • سیگار نکشید : سیگار کشیدن جریان خون را کاهش می دهد و سبب منقبض شدن رگ های خونی می شود. و این مسئله در موهای کاشته شده ریش تاثیر منفی دارد.پس در دوران نقاهت سیگار نکشید.
 • آب کافی بنوشید : نوشیدن آب کافی نقش مهمی در فرایند ترمیم بدن دارد. آب می تواند مواد زائد را به راحتی از بدن دفع کند و زخم ها را به سرعت التیام بخشد. پس ۸ لیوان آب در روز مصرف کنید.
 • تراشیدن صورت ممنوع : برای اصلاح صورت به جای تیغ از قیچی استفاده کنید ، چون جلوی التهابات پوستی را می گیرد. بهتر است حدود شش ماه از تیغ استفاده نکنید.
 • رژیم غذایی سالم و مناسب را انتخاب کنید : یک رژیم غذایی حاوی مواد مغذی و آنتی اکسیدان نیز برای بهبود سریع فرد ضروری می‌باشد.
حتما بخوانید:   آیا عطر برای بدن ضرر دارد ؟

کاهش عوارض کاشت ریش

پیوند ریش در بیشتر مواقع بدون درد می باشد و بعد از یک هفته بهبودی در فرد ایجاد می شود. بعد از ۱۴ روز فرد می تواند ریش خود را اصلاح کند. بعضی مواقع پزشک برای جلوگیری از عفونت و درد آنتی بیوتیک یا پماد و قرص های مسکن تجویز می کند.اگر پیوند و کاشت ریش زیر نظر پزشک متخصص و ماهر در مراکز معتبر و مطمئن انجام شود ، با کمترین عوارض همراه خواهد بود.از عوارض این عمل کبودی خفیف ، تورم ،موی فرور رفته ، پوسته پوسته شدن ،حساسیت ، خارش و التهاب می توان اشاره کرد.تمامی این عوارض تا چند روز برطرف می شوند.پس بهتر است زیر نظر پزشک بوده و توصیه های مراقبتی را رعایت کنید تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

برای انجام عمل کاشت ریش نیاز به چند روز مرخصی است؟

توصیه می شود یک تا دو هفته در منزل استراحت کنید. البته اگر تمایل داشته باشید روز بعد از عمل سر کار حاضر شوید مانعی وجود ندارد. فقط کمی صورتتان سرخ و ملتهب می باشد ، و این جای نگرانی نیست چون فولیکول ها کاملا سالم هستند و موهای جدید در مدت چند ماه دوباره رشد خواهد کرد.

کاشت ریشبرای کاشت ریش طبیعی چه کار کنیم؟

برای اینکه نتایج کاشت ریش طبیعی به نظر آید ، بهتر است  پزشکان متخصص و ماهر در کلینیک معتبر پیوند را انجام دهند تا بهترین نتیجه را برای فرد به ارمغان داشته باشد.

حتما بخوانید:   تزریق بوتاکس و تزریق فیلر چه تفاوتی هایی با هم دارند؟

آیا پیوند ریش دردناک است؟

بعد از اتمام پیوند طبیعی ریش احتمال دارد به مدت یک تا دو روز درد خفیفی به سراغ فرد بیاید که موقتی می باشد و پزشک با کمک مسکن ها سعی می کند تا درد را آرام کند.البته این عمل معمولا بدون درد انجام می‌شود و پزشک در بیشتر مواقع از لیدوکائین به عنوان یک بی حس کننده موضعی استفاده می کند.

و کلام آخر اینکه عمل پیوند ریش برای افرادی که دارای ریش کم پوشت هستند یا افرادی که بر اثر سوختگی و بیماری ، ریش صورت دچار مشکل و طاسی شده اند بسیار مناسب می باشد. برای این کاشت ریش مثل کاشت مو عمل می کنند یعنی از موهای پشت سر استفاده می کنند برای پیوند از موی پشت سر استفاده می کنند چون به موی ریش بسیار شبیه می باشد. برای پیوند کاشت ریش باید از پزشک متخصص و ماهر کمک گرفت چون نتیجه کار ارتباط مستقیم به مهارت پزشک دارد. یک پزشک ماهر و مراقبت کردن های قبل از پیوند و بعد از آن در نتیجه کار بسیار مهم است. پس باید یک پزشک ماهر و متخصص در یک کلینیک مجهز کاشت ریش انجام شود تا نتیجه دلخواه حاصل گردد.ما از مجله زیبایی آرانیک برایتان در مورد مراقبت های بعد از کاشت ریش برایتان شرح  خواهیم دادیم .

 

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *