کربوکسی تراپی، هزینه و مزایا، عوارض و کاربردهای آن

کربوکسی تراپی

مکانیزم بدن انسان به گونه ای است که به صورت طبیعی سلول های بدن هر روز گاز کربن دی اکسید تولید می کنند و این گاز محصول متابولیسم طبیعی است که وقتی وارد خون می شود از طریق گردش خون و ریه ها کربن دی اکسید اضافه بدن دفع می گردد، از این رو دی اکسید کربن گازی غیر سمی است و اگر به طور مستقیم هم وارد رگ شود نمی تواند مشکلی ایجاد کند و بسیار راحت دفع می شود. در روش کربوکسی تراپی که یک روش جوان سازی پوست به شمار می آید و دارای طرفداران زیادی است، گاز کربن دی اکسید را جهت هدف های درمانی به کار می برند و آن را به زیر پوست تزریق می نمایند که همین امر سبب آزاد کردن اکسیژن توسط هموگلوبین به دلیل تمایل به گاز کربن دی اکسید و وصل شدن به آن، دریافت تراکم زیاد اکسیژن، بهم خوردن میزان تعادل دی اکسید کربن و افزایش گردش خون برای دفع گاز می گردد که این افزایش گردش خون موجب ایجاد مویرگ های جدید، افزایش کلاژن و الاستین در پوست می شود. کلمه کربوکسی نام علمی گاز کربن دی اکسید است و خود کربوکسی تراپی نوعی مزوتراپی است که به جای استفاده از سایر مایعات از دی اکسید کربن استفاده می شود. کربوکسی تراپی در درمان سلولیت، ترک های پوستی، سیاهی زیر چشم، پلک ها، صورت، گردن، پاها، دست ها، شکم و باسن بسیار موثر می باشد به علاوه الاستیسیته را انعطاف پذیر،  چین و چروک و چربی های موضعی را محو، کلاژن سازی و جریان خون رسانی پوست را نیز افزایش می دهد. این روش درمانی از تکنیک های علم پزشکی جدید به شمار نمی آید چرا که مربوط به دهه ی ۱۹۳۰ می باشد و اولین بار در فرانسه به وجود آمد و سپس در دهه ی ۱۹۵۰ از این روش جهت درمان بیماری های عروقی که از مشکلات خون رسانی به بافت ها یا تجمع چربی در عروق سرچشمه می گرفت، استفاده می شد. در حین انجام کربوکسی تراپی گاز کربن دی اکسید پزشکی به پوست و بافت چربی ها اعمال می گردد و پس از گذشت چند دقیقه پوست کربن دی اکسید را جایگزین اکسیژن می کند، به طور کلی می توان گفت که این روش جوانسازی پوست مشابه درمان با اکسیژن پر فشار است با این تفاوت که در کربوکسی تراپی اکسیژن در پوست با غلظت بالا در صورتی که داخل آن است، وجود دارد.

حتما بخوانید:   راهکارهای کاهش تعریق در فصل تابستان

کربوکسی تراپی چگونه انجام می شود؟

برای انجام این روش درمانی از یک کپسول گاز کربن دی اکسید استفاده می شود که با یک لوله ی پلاستیکی به یک دستگاه تنظیم کننده جریان خون وصل است و با استفاده از این دستگاه پزشک معالج میزان ورود گاز به بدن شما را کنترل می نماید. گاز کربن دی اکسید از کپسول به دستگاه تنظیم کننده و یک لوله ی استریل وارد می شود که انتهای آن فیلتری تعبیه شده است، وظیفه ی این فیلتر جذب تمامی ناخالصی های باقی مانده است و همین امر مانع ورود این ناخالصی ها به داخل می گردد. کربن دی اکسید پس از عبور از فیلتر وارد سوزنی بسیار ریز می گردد و پزشک این سوزن را به زیر پوست شما فرو کرده و گاز کربن دی اکسید را به زیر پوست می فرستد.

کربوکسی تراپی دارای چه مزیت هایی است؟

۱: درمان به صورت سرپایی انجام می شود

۲: بدون عارضه جانبی

۳: جریان خون افزایش می یابد

۴: برخی بیماری ها از این طریق درمان می گردد

۵: رفع ناهمواری های پوستی

۶: جوانی و شادابی پوست

کربوکسی تراپیدر چه مواردی می توان از کربوکسی تراپی استفاده نمود؟

۱: رفع غبغب

۲: درمان اگزمای عود کننده

۳: درمان پسوریازیس

۴: کاهش چربی موضعی بدون لیپوساکشن

۵: از بین بردن لک های صورت

۶: رفع آلوپسی و ریزش مو

۷: رفع چین و چروک های پوستی

۸: درمان زخم های پوستی و عروقی

۹: رفع پدیده رینود

۱۰: درمان تیرگی و پف دور چشم

۱۱: کاهش سلولیت

۱۲: درمان شل شدگی و افتادگی پوست

۱۳: رفع استرچ مارک

۱۴: صاف نمودن ناهمواری های پوستی

۱۵: کاهنده درد و اسپاسم عضله در پزشکی ورزشی

۱۶: درمان اختلالات نعوظ به دلیل مسائل عروقی ریز

۱۷: محو خطوط ریز دور دهان و خط لبخند

۱۸: درمان بیماری های ایسکمیک اندام تحتانی

۱۹: جوان سازی پوست در سایر نقاط بدن نظیر: پوست دست، قفسه سینه و گردن

۲۰: درمان اسکار های ناشی از جراحی، سوختگی و آکنه

طول درمان کربوکسی تراپی چقدر است؟

کربوکسی تراپی با توجه به ناحیه مورد درمان دارای طول زمانی متفاوتی می باشد، به طور مثال انجام این روش درمانی برای صورت در طول هر ماه ۱ بار است اما برای بدن در هفته ۲ بار صورت می گیرد. پزشک معالج با توجه به مشکل بیمار تعداد جلسات را تعیین کرده که معمولا این جلسات بین ۶ الی ۱۲ جلسه بوده و در برخی افراد به منظور تثبیت نتایج درمانی سالی یک نوبت جهت شارژ مجدد تا چند سال تکرار می گردد.

حتما بخوانید:   درمان افتادگی پوست صورت

هر جلسه درمان کربوکسی تراپی چقدر زمان می برد؟

هر جلسه این روش درمانی حدودا بین ۱۵ الی ۳۰ دقیقه به طول می انجامد.

هزینه کربوکسی تراپی چقدر است؟

هزینه انجام کربوکسی تراپی همانند سایر روش های درمانی دیگر به مهارت پزشک معالج، ناحیه تحت درمان و تعداد جلسه های درمانی بستگی دارد و هزینه به صورت جلسه ای باید پرداخت گردد البته لازم به ذکر است که این روش نسبت به سایر روش های مشابه از هزینه کمتری برخوردار می باشد.

ماندگاری اثرات کربوکسی تراپی چقدر است؟

ماندگاری اثر این روش درمانی بسته به ناحیه ی تحت درمان است ولی به طور معمول در اکثر افراد تا ۶ ماه ماندگاری خود را حفظ می نماید.

آیا کربوکسی تراپی درد دارد؟

تمامی تزریقات کربوکسی تراپی با سوزنی شبیه به نیش حشره انجام می گیرد و درد آن هم مشابه درد الکترولیز است ولی می توان برای کم نمودن درد از بی حسی موضعی استفاده نمود تا آن دردی که دقیقا شبیه سوزن سوزن شدن است را حس نکنید.

انجام کربوکسی تراپی برای چه افرادی مناسب می باشد؟

تمامی افرادی که سن آنها از ۳۰ سال بیشتر می باشد می توانند برای سفت کردن، رفع غبغب و کشیدن پوست خود از این روش استفاده نمایند، البته باید توجه داشت که هرچه سن شخص کمتر باشد و جوان تر باشد نتیجه ی مطلوب تری دریافت خواهد کرد و به طور قطعی می توان گفت که از هر ۱۰ بیمار ۸ نفر پس از گذراندن ۲ جلسه درمانی مشکلاتی پوستیشان نظیر شلی پوست، چروک دور چشم و غیره رفع می گردد.

انجام کربوکسی تراپی برای چه افرادی مناسب نمی باشد؟

۱: افرادی که کم خونی شدید دارند

۲: بیمارانی که به صرع ابتلا دارند

۳: بیمارانی که به گلوکوم یا همان آب سیاه ابتلا دارند

۴: بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی

۵: بیمارانی که به سرطان مبتلا هستند

۶: خانم های باردار

۷: کسانی که تحت درمان شیمی هستند

۸: بیمارانی که به بیماری مغزی مبتلا هستند

۹: کسانی که تحت دیالیز می باشند

۱۰: افرادی که بعد از انجام جراحی در محل زخم خون فعال دارند

حتما بخوانید:   علائم حساسیت پوست انسان به خرگوش

کربوکسی تراپیآیا کربوکسی تراپی را می توان در کنار دیگر درمان ها انجام داد؟

۱: اگر کربوکسی تراپی را در کنار مزوتراپی با هدف درمان ریزش مو انجام دهید می تواند از میزان اثر گذاری بیشتری برخوردار باشید چرا که انجام این دو روش درمانی در کنار یکدیگر فاکتورها و پپتیدهای رشد مو را تحریک می نمایند.

۲: انجام میکرونیدلینگ در کنار کربوکسی تراپی و تزریق گاز کربن دی اکسید می تواند در ترک های پوستی تولید کلاژن را به طور چشمگیری تحریک کند که در نتیجه ترک های پوستی منقبض شده و تغییر شکل می دهند.

۳: اگر پوست شما یکدست نباشد می توان ریشه در عوارض شایع لیپوساکشن داشته باشد و شما به کمک کربوکسی تراپی می توانید به راحتی پوست خود را یکدست، شفاف، صاف و هموار سازید.

۴: اگر کربوکسی تراپی به منظور پیکر تراشی انجام شود می توان مواد حل کننده چربی را نیز همراه با گاز کربن دی اکسید تزریق نمود چرا که سبب از بین رفتن چربی های بیشتری می گردد.

مراقبت های بعد از انجام کربوکسی تراپی 

تمامی افراد باید قبل از انجام کربوکسی تراپی آزمایشات لازم برای بروز هرگونه ایجاد حساسیت و مشکلات متناسب با آن را انجام دهند و از مصرف برخی از قرص ها جلوگیری نمایند به علاوه بیماران پس از ۲ روز می توانند به روال عادی زندگی خود برگردند. مراقبت هایی که شخص درمان شده باید پس از انجام کربوکسی تراپی انجام دهند عبارتند از:

۱: پس از گذشت ۲۴ ساعت باید به حمام بروید و یا درون آب سرد شنا کنید

۲: تا یک ماه نباید به طور مستقیم در معرض نور آفتاب قرار بگیرید

۳: از انجام هرگونه فعالیت و ورزش های سنگین خودداری کنید

۴: هرگونه قرص و کرمی را که پزشک معالج برای شما تجویز می کند باید به طور مرتب استفاده نمایید

۵: معاینه های پس از انجام کربوکسی تراپی را انجام دهید

عوارض کربوکسی تراپی

به طور کلی می توان گفت که کربوکسی تراپی عارضه جانبی ندارد اما گاهی ممکن است شخص در محل تزریق احساس گرما و صدای خش خش در پوست‌ کند و یا محل مورد نظر قرمزی، درد و یا کبودی مشاهده شود که پس از گذشت چند ساعت و به مرور زمان به طور کامل از بین می رود.شما با مراجعه به کلینیک زیبایی آرانیک می توانید از خدمات کربوکسی تراپی این مرکز زیبایی بهره ببرید.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *