تزریق بوتاکس و تزریق فیلر چه تفاوتی هایی با هم دارند؟

تزریق بوتاکس

امروزه بسیاری از افراد برای اینکه ظاهری زیبا و جوان داشته باشند به تزریق لوازم آرایشی روی می آورند. بوتاکس و فیلر روشی غیر جراحی است و مورد استفاده اکثر خانم ها می باشد.روش های زیادی برای درمان چین و چروک پوست وجود دارد. با وجود اینکه محصولات زیادی در این رابطه وجود دارد ولی همه مردم دوست دارند که روش هایی را انتخاب کنند که که بادوام تر باشد. بوتاکس و فیلر که هر دو جزو درمان های بادوام هستند و مدت تاثیر گذاری آن ها طولانی‌تر می باشند ، برای از بین بردن چین و چروک می تواند مورد  استفاده قرار گیرد. ولی باید دقت داشته باشید که بوتاکس و فیلر با هم فرق دارند. در این مقاله با ما همراه باشید تا تفاوت های فیلر و بوتاکس را مورد مطالعه قرار دهیم. پس با مجله جذاب آرانیک همراه شما هستیم.

طریقه ی استفاده و تزریق

مهم ترین اصل این دو شیوه  ، این است که مورد تایید FDA است. برای از بین بردن چین و چروک می توان از هر دو روش بوتاکس و فیلر استفاده کرد. باید دقت کرده باشید که این ها اصول متفاوتی دارند که بستگی به نوع چین و چروک می باشد.

کاربردهای فیلر و بوتاکس

بوتاکس از باکتری ساخته شده است و یک شل کننده عضلات می باشد. بوتاکس بیش از دو دهه است که برای درمان اختلالات عصبی که موجب ضعف عضلات می شوند مورد استفاده قرار گرفته است.برای درمان میگرن و مثانه پر کار ، هم از بوتاکس استفاده می کنند. چین و چروک هایی که به طور طبیعی در اطراف چشم و دهان و همچنین بین ابروها ایجاد می شود از بوتاکس استفاده می کنند.چون با تزریق بوتاکس عضلات نزدیک چین و چروک ها شل شده و عدم حرکت این عضلات سبب کاهش چین و چروک می شود.پس در درجه اول از بوتاکس برای درمان چین و چروک های پوست استفاده می کنند.وقتی سن انسان بالا می رود چین و چروک ها افزایش می یابد و بارزتر خود را نشان می دهند. بوتاکس را به ماهیچه ها تزریق می کنند ، البته ماهیچه‌هایی که خود بخشی از چین و چروک ها هستند. بعد از تزریق طی چند هفته نتیجه دلخواه به دست خواهد آمد. دقت داشته باشید که بوتاکس را برای خطوط ظریف ناشی از تجزیه کلاژن استفاده نمی کنند.

حتما بخوانید:   عوارض کراتین مو چیست ؟

کاربردهای فیلر

فیلر ها برای  درمان خطوط لبخند استفاده می شوند. همچنین از فیلرها برای برجسته کردن لب ها و گونه ها هم استفاده می کنند. البته فیلرها برای پر کردن قسمتهای دیگر بدن از جمله سینه ها مورد تأیید نیستند. برخی اوقات از فیلرها برای درمان دست ها یا کاهش زخم‌ها استفاده می کنند. فیلر ها اشکال مختلفی دارند. و مثل بوتاکس تزریق می شوند بعضی از فیلر ها موقتی هستند و برای بافت های نرم صورت در امتداد خط لب از آنها استفاده می شوند.

فیلر چیست؟

فیلر به پرکننده های بافت نرم هم معروف می باشد ، موادی هستند که برای تزریق در زیر سطح پوست و برای افزودن حجم و پر کنندگی طراحی شده اند.

تزریق بوتاکس آیا بوتاکس موثر می باشد؟

بوتاکس کار خود را با فلج کردن عضله محل تزریق آغاز می کند یعنی بوتاکس می تواند به درمان موقتی چین و چروک ، لیفت ابرو ، رفع خطوط اطراف چشم و خطوط خنده موثر باشد. برخی دیگر از کاربرد های بوتاکس عبارتند از

 • درمان و جلوگیری از پیشرفت چین و چروک های پوستی
 • بوتاکس پیشانی برای از بین بردن چین و چروک در ناحیه پیشانی
 • برطرف کننده چین و چروک های گردن ، چانه و دور لب ها
 • بهبود حالت چهره و ابرو
 • بوتاکس ابرو برای از بین بردن خط اخم
 • بوتاکس دور چشم برای رفع چین چروک های اطراف چشم و رفع خطوط پنجه کلاغی
 • بالا بردن نوک بینی
 • همچنین تزریق بوتاکس برای درمان مواردی مثل کمردرد ، اسپاسم های گردن ، درمان تعریق زیاد ، سردرد ها خوشه ای و سردرد های شدید استفاده می شود.

همه افراد میتوانند از بوتاکس استفاده کنند در واقع تزریق بوتاکس برای همه افراد نتایج مثبتی داشته است. شما بعد از یک هفته از تزریق بوتاکس می توانید تاثیر آن را روی پوست مشاهده کنید عوارض جانبی بوتاکس بسیار کم است و بیشتر آنها هم در مدت کم از بین می روند. افرادی که تزریق بوتاکس می کنند می توانند خیلی سریع و بدون هیچ استراحتی به فعالیتهای روزمره خود ادامه دهند. اثرات بوتاکس ۳ تا ۴ ماه روی پوست ماندگاری دارد و اگر کسی می خواهد نتایج آن را حفظ کند. باید درمان های اضافی را انجام دهد. یعنی به درمان ادامه دهند.

فیلر تا چه حد اثر بخش خواهد بود؟

تزریق فیلر نسبت به تزریق  بوتاکس دوام بسیاری دارد. و نتیجه ، بسیار عالی و خوب خواهد بود پس فیلرها اثربخشی بالایی دارند. باید دقت داشته باشید که بسته به نوع فیلر  ، نتایج متفاوت می باشد فقط مثل بوتاکس بعد از اتمام تزریق نیاز به ادامه درمان خواهد داشت. یعنی برای دوام آن باید تزریق ادامه دار باشد.برای کاربرد فیلرها باید گفت که انواع مختلف فیلر های پوستی برای درمان علائم مختلف پیری طراحی شده اند. کاربردهای فیلر عبارتنداز :

 • لب های نازک را حجم می دهند
 • چین و چروک و سایه آن ها را در زیر چشم کم می کند.
 • قسمت های کم عمق را در صورت پر یا تقویت می کند.
 • زخم های پوسته شده را نرم می کند.
 • اصلاح فرم بینی با فیلر بینی
 • چین و چروک های استاتیک مخصوصاً در قسمت پایین صورت را پر یا نرم می کنند. باید گفت فیلر علارقم بوتاکس ، برای از بین بردن چین و چروک استاتیک که شامل چروک های اطراف دهان و در کنار گونه ها مناسب است. پس چین و چروک هایی که معمولا در نتیجه از بین رفتن کلاژن و خاصیت ارتجاعی در پوست ایجاد می شوند
حتما بخوانید:   انواع خال پوستی؛علائم، دلایل و روش درمان خانگی

عوارض جانبی بوتاکس و فیلر

همه روش های درمانی دارای عوارضی می باشند. بوتاکس و فیلر هم عوارضی دارند اگر شما شرایط پزشکی خاصی را تجربه کرده اید  باید آن را به پزشکتان اطلاع دهید. تمام ریسک ها و مزایای  زیر  را کاملاً در نظر بگیرید این مزایا و ریسک ها عبارتنداز:

عوارض جانبی بوتاکس

برای افرادی که از سلامتی کامل برخوردار هستند بوتاکس را پیشنهاد می‌کنند ، تا خطر عوارض آن بسیار کاهش یابد. عوارض جانبی بوتاکس عبارتند از :

 • کبودی در محل تزریق
 • قرمزی و تحریک چشم و سردرد
 • افتادگی پلک که رفع آن ممکن است چندین هفته طول بکشد
 • افرادی که قصد دارند تزریق بوتاکس را انجام دهند بهتر است قبل از تزریق بوتاکس از قطره چشمی استفاده کنند چون به کاهش عوارض کمک می کند.  این افراد قبل از تزریق بوتاکس  بهتر است از داروهای رقیق کننده خون استفاده نکنند چون باعث جلوگیری از کبودی صورت میشود. به افرادی که در زیر اشاره می شود بوتاکس توصیه نمی شود:
 • اگر باردار هستید
 • اگر عضلات صورت ضعیفی دارید
 • اگر مشکلات پوستی مانند پوست ضخیم یا جای زخم های عمیق هستند.
 • اگر مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس یا نوع دیگری از بیماری عصبی عضلانی هستید.

فیلر های پوستی احتمالا عوارض جانبی بیشتری نسبت به بوتاکس دارند. و اگر اثرات نا مطلوب جدی باشد به استفاده از دستگاه های تزریق که بدون سوزن تنظیم نشده و برای روش های پر کننده پوستی مرتبط است. یک متخصص ماهر باید دارای مجوز باشد و تمام مراحل را با پر کننده های پوستی ، تنها با استفاده از  پر کننده هایی که مورد تایید FDA  هستند با سرنگ تزریق می شود ارائه دهند.  فیلر برای کسانی که سیگار می کشند ممنوع می باشد. فیلر یک پر کننده صاف از هیالورونیک اسید است که می تواند قسمت هایی از صورت را که حجم و پری پوست به خاطر افزایش سن ، دچار افتادگی شده اند را از بین میبرد.

حتما بخوانید:   تاثیر فوم شستشوی پوست بر روی زیبایی و طراوت پوست صورت

تزریق بوتاکس عوارض جانبی فیلر

خطر و عوارض جانبی فیلرها بیشتر از بوتاکس می باشد ولی عوارض جانبی شدید ، در فیلر نادر می باشد عوارض جانبی متوسط آن طی دو هفته از بین م یرود. بعضی از عوارض جانبی فیلر عبارتنداز :

 • واکنش آلرژیک  ،کبودی و عفونت
 • جای زخم و خود زخم
 • خارش ، بی حسی ، سرخی

در بعضی از موارد شدید امکان دارد صورت ، تورمی  طولانی مدت داشته باشد. در این زمان شما میتوانید از کیسه های یخ استفاده کنید برای بی حسی و تورم موقتی کیسه های یخ بسیار کمک کننده می باشد. برای اینکه تزریق فیلر عوارض کمتری داشته باشد بهتر است قبل از تزریق آزمایش آلرژی را انجام دهید. مثل تزریق بوتاکس بهتر است دارای سلامتی کامل باشید تا بعد از تزریق به نتیجه دلخواه برسید و عوارض کمتری را دریافت کنید.

در پایان باید گفت که امروزه خانم ها برای جوانسازی پوست صورت به روش های زیادی روی می آورند. بوتاکس و فیلر بیش از دو دهه است که مورد استفاده قرار می گیرد. هم فیلر و هم بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک صورت مورد استفاده قرار می گیرد. باید گفت هم بوتاکس و هم فیلر دارای مزایا و معایبی هستند. عوارض جانبی بوتاکس و فیلر شدید نیستند و بعد از مدتی از بین می روند. بوتاکس و فیلر برای درمان بعضی از بیماری ها هم مورد استفاده قرار می گیرند. اگر شما قصد دارید یکی از این روش ها را برای از بین بردن چین و چروک صورت مورد استفاده قرار دهید باید مقاله مفید آرانیک را بدقت مورد مطالعه قرار دهید و روشی را انتخاب کنید که کم ترین عارضه را داشته باشد.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *