بوتاکس

راه های درمان بوتاکس هایپرهیدروزیس

همه‌ ما عرق کردن را تجربه کرده ایم در واقع تعریق بدن امری طبیعی و ضروری بوده که به تنظیم دمای بدن کمک می کند اما گاهی اوقات عرق بیش از حد از این غدد ترشح می گردد و زندگی شخص را دچار مشکل نموده و روی حضور او در جامعه تاثیرگذار است از این رو اعتماد بنفس افراد را به حد زیادی پایین می آورد‌. یکی از ساده ترین راهکارها جهت مقابله با عرق زیاد استفاده از ضد عرق ها می باشد که در بین مردم بسیار رایج می باشد و به صورت روزانه مورد استفاده قرار می گیرد، در ترکیب اکثر ضد عرق ها نمک آلومینیوم وجود دارد که پس از استفاده با تشکیل عصاره ای سبب مسدود شدن تولید عرق می گردد. هایپرهیدروز یک عبارت پزشکی است که جهت تعریق بیش از حد و غیر طبیعی به کار می رود، هنگامی که از تعریق زیاد صحبت می شود معمولا افراد تنها زیر بغل را در نظر می گیرند اما این موضوع می تواند در مورد هر بخشی از بدن باشد. در شرایطی که عرق زیاد تنها به زیر بغل یا پا محدود گردد به آن هایپرهیدروز کانونی گفته می شود اما بیشترین نواحی که تحت تاثیر هایپرهیدروز می باشد شامل پوست سر، زیر بغل، کف دست، کف پا و کشاله ران ها است.

 

امروزه روش های بسیاری جهت درمان هایپرهیدروز وجود دارد که بوتاکس یکی از بهترین راه ها می باشد، شاید بیشتر افراد با نام بوتاکس جهت جوانسازی پوست آشنا باشند چرا که بوتاکس یکی از پرطرفدارترین راه های جوانسازی پوست بوده که موجب رفع چین و چروک و خطوط پوستی می گردد اما این تنها ویژگی بوتاکس نیست بلکه امروزه این ماده کاربرد زیادی در درمان تعریق زیاد بدن نیز دارد.

هایپرهیدروزیس چیست؟ 

همان طور که پیش از این بیان کردیم هایپرهیدروزیس یک عبارت پزشکی جهت بیان تعریق بیش از حد و غیرطبیعی بدن می باشد. در این بیماری فعالیت غدد عرق بیش از حد طبیعی بوده و عرق زیادی تولید می گردد که دست ها، پاها، کشاله ران، پیشانی و زیر بغل از شایع ترین نواحی تحت تاثیر بیماری هایپرهیدروزیس به شمار می آیند، می توان گفت این بیماری دارای دو نوع اولیه و ثانویه می باشد.

هایپرهیدروزیس اولیه 

تاکنون دلیل مشخصی برای بروز هایپرهیدروزیس اولیه بیان نشده است اما شروع آن در کودکی و نوجوانی بوده و استرس و اضطراب از عوامل تشدید کننده این بیماری به شمار می آیند. با وجود اینکه هایپرهیدروزیس اولیه ممکن است در نواحی مختلفی از بدن دیده شود اما بیشتر در دست ها، پاها و زیر بغل بروز می کند.

هایپرهیدروزیس ثانویه

این نوع هایپرهیدروز در اثر برخی بیماری ها و یا از عوارض مصرف برخی داروها می باشد. یکی از دلایل بروز این بیماری را می توان استرس هیجانی و بیماری چون پرکاری تیروئید دانست، بیماری هایپرهیدروزیس ثانویه به صورت متقارن در برخی نقاط بدن ایجاد می شود و می تواند در هر دو شرایط خواب و بیداری ظاهر گردد. کسانی که مبتلا به هایپرهیدروزیس ثانویه هستند جهت مشخص شدن دلیل اصلی آن حتما به پزشک مراجعه کنند تا با درمان بیماری اصلی تعریق شدید آن ها کاهش یابد.

چگونه تزریق بوتاکس سبب کاهش تعریق می گردد؟ 

استفاده از بوتاکس به عنوان درمانی جهت کاهش تعریق بیش از حد شناخته شده است و این موضوع توسط سازمان غذا و دارو آمریکا نیز تایید شده است، از این رو تزریق بوتاکس می تواند تا ۸۰ درصد تعریق بدن را کاهش دهد.

 

از آنجایی که ماده اصلی تشکیل دهنده بوتاکس از سم بوتولینوم ساخته شده است این سم قادر بوده بر عملکرد سیستم عصبی تاثیر بگذارد و عملکرد آن را دچار تغییراتی کند. در بدن انسان یکسری انتقال دهنده عصبی وجود دارد که کار آن ها اجرای دستورات مغز می باشد و از این طریق موجب واکنش نشان دادن بدن می شوند، از طرفی دیگر بوتاکس می تواند عملکرد برخی از این انتقال دهنده های عصبی را تغییر دهد و آن ها را مسدود نماید و از این طریق عملکرد سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار می دهد. در درمان تعریق زیاد توسط بوتاکس نیز از همین روش استفاده شده است، بوتاکس مواد شیمیایی که تحریک کننده غدد عرق هستند را غیر فعال می کند و با این کار مانع از تعریق زیاد می گردد.

 

پس از گذشت دو هفته از تزریق بوتاکس می توانید تاثیر واقعی آن در کاهش تعریق را به خوبی مشاهده نمایید، با این حال اثربخش بودن تزریق بوتاکس دائمی نیست و بین ۴ تا ۱۲ ماه اثرگذار می باشد و پس از این مدت باید تزریق بوتاکس تمدید گردد. این روش را جهت کاهش تعریق در نواحی مختلفی چون زیر بغل، پیشانی، دست ها و پاها به کار می گیرند و از آنجایی که یک جراحی غیر تهاجمی به شمار می آید نیازی به بیهوشی ندارد.

مزایای تزریق بوتاکس 

 • استفاده از بوتاکس برای کاهش تعریق بیش از حد بسیار اثر بخش تر از راه های دیگر می باشد و اثرات آن می تواند به مدت طولانی تری باقی بماند.
 • از آنجایی که تزریق بوتاکس یک جراحی غیر تهاجمی می باشد بنابراین عوارض جانبی بسیار کمی به همراه دارد، استفاده از این روش درمانی کاملا بی خطر بوده و نیازی به بیهوشی نیست و تنها مقداری بی حسی موضعی پیش از تزریق نیاز است.
 • یکی از ویژگی های خوب این روش درمانی بدون درد بودن آن می باشد و برای به حداقل رسیدن درد پزشک از بی حسی موضعی استفاده می کند اما این احتمال وجود دارد که برخی افراد درد بیشتری حس کنند.

 

بوتاکسمعایب تزریق بوتاکس 

بوتاکس نیز مانند هر روش درمانی دیگر یکسری معایب و عوارض احتمالی در پی دارد با وجود اینکه مزایای تزریق بوتاکس بیشتر از معایب آن بوده اما باید آن ها را در نظر گرفت.

 • روش های زیادی برای کاهش تعریق بدن وجود دارد اما ممکن است هیچ کدام به اندازه تزریق بوتاکس تاثیرگذار نباشند از این رو تزریق بوتاکس نسبت به سایر روش های کاهش تعریق هزینه بیشتری به فرد تحمیل می کند.
 • با وجود تاثیرات زیاد بوتاکس در کاهش تعریق اما این روش دائمی نبوده و نیاز به تمدید دارد.
 • یکی دیگر از معایب استفاده از این روش مناسب نبودن آن برای تمام نقاط بدن می باشد، به همین دلیل نمی توان بوتاکس را برای کاهش تعریق در کل نواحی بدن به کار گرفت و تنها با تشخیص پزشک برای برخی قسمت ها به کار می رود.

تزریق بوتاکس برای کدام نواحی بدن مناسب است؟ 

با وجود اینکه تزریق بوتاکس توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تنها برای زیر بغل تایید شده است اما این روش درمانی را جهت کاهش تعریق در سایر قسمت های بدن نیز به کار می گیرند. استفاده از بوتاکس برای دست ها و پاها دارای تاثیر کمتری بوده و ممکن است با عوارضی همراه باشد همچنین تزریق به این نقاط درد بیشتری ایجاد می کند که پزشک جهت کاهش درد از بی حسی موضعی استفاده می کند.

 

همچنین می توان تزریق بوتاکس را برای نواحی چون کشاله ران، سینه ها و صورت نیز به کار برد اما این نواحی از حساسیت زیادی برخوردارند و پیش از تزریق به این نواحی معاینه پزشک لازم است تا عوارضی را به دنبال نداشته باشد.

عوارض تزریق بوتاکس 

تزریق بوتاکس از روش های درمانی کم خطر به شمار می آید که معمولا عوارضی در پی ندارد، با این حال ممکن است در برخی افراد عوارضی ظاهر گردد که این عوارض شامل موارد زیر است.

 • درد یا کبودی در محل تزریق
 • سردرد
 • علائم مشابه آنفولانزا
 • تزریق بوتاکس به صورت ممکن است سبب افتادگی پلک گردد.
 • از دیگر عوارض تزریق بوتاکس به صورت خشکی چشم یا اشک ریزش می باشد.

چنانچه تزریق بوتاکس توسط پزشک متخصص و مجرب صورت گیرد و مراقبت های لازم صورت گیرد احتمال بروز عوارض بسیار کم می باشد همچنین ظاهر شدن عوارض شدید تر بسیار نادر است. در صورتی که کل بدن تحت تاثیر بوتاکس قرار گیرد این عوارض رخ می دهد که ممکن است چند ساعت، چند روز یا چند هفته بعد از تزریق ظاهر شود، این عوارض به شرح زیر می باشد.

 • ضعف عضلانی در سرتاسر بدن
 • مشکلات بینایی
 • سختی در تنفس
 • عدم کنترل بر مثانه

 

بوتاکسنکاتی قبل و بعد تزریق بوتاکس 

پیش از اقدام به تزریق بوتاکس اطلاعات کامل در این زمینه را کسب نمایید و به توصیه های پزشک عمل کنید به هر میزان که این مراقبت ها را رعایت کنید احتمال بروز عوارض کاهش می یابد و اثربخشی بوتاکس افزایش می یابد.

 • پیش از تزریق به پزشک مراجعه کنید و چنانچه مبتلا به بیماری هستید یا داروی خاصی مصرف می کنید با او در میان بگذارید و همچنین در مورد نحوه تزریق و نکات لازم صحبت کنید.
 • پیش از درمان از مصرف الکل و داروهای تزریق کننده خودداری کنید چرا که با این کار میزان کبودی و تورم کاهش می یابد.
 • بعد جراحی نیز از فعالیت های سنگین و ورزش خودداری نمایید.
 • بعد از تزریق تا چند ساعت حمام گرم نروید.

 

با وجود اینکه روش های زیادی جهت کاهش تعریق زیاد وجود دارد اما بوتاکس یکی از بهترین و کم خطرترین روش ها به شمار می آید که یک جراحی غیر تهاجمی بوده و نیازی به بیهوشی ندارد، همچنین انجام آن نیز وقت زیادی از شخص نمی گیرد. با این حال بوتاکس نیز مانند هر روش درمانی دیگری ممکن است برای برخی افراد مناسب نباشد و عوارضی در پی داشته باشد از این رو با پزشک مشورت کنید و در صورت مناسب بودن اقدام به جراحی نمایید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *