درمان جوش سرسیاه با ۲۰ روش خانگی و ساده

جوش سر سیاه

همه شما جوش سرسیاه را در صورت خود دیده اید. و این تجربه تلخ را دارید که وقتی جوش سرسیاه را تخلیه می کنید ، متوجه می شوید که چند جوش دیگر هم در اطراف این جوش سرسیاه ظاهر شده اند. برای رهایی از این جوش ها با مطالب زیر همراه باشید تا متوجه شوید چگونه جوش سرسیاه را تخلیه کنید.ما در مجله زیبایی آرانیک به شما کمک می کنیم تا بتوانید با خواندن این مطالب به درمان جوش های سر سیاه خود با روش های خانگی به پردازید.

چگونه جوش سرسیاه را از بین ببرید؟

وقتی جلوی آینه به صورت خود دقت می کنید شاهد جوش هایی هستید که روی بینی و روی صورت به وجود آمده اند. این جوش ها  ، جوش های سرسیاه هستند و شما دوست دارید هر چه زودتر آن ها را از بین ببرید ، چرا که زیبایی شما را تحت تأثیر قرار داده اند. برای این منظور نوارهای پاک کننده منافذ پوست بسیار تأثیرگذار هستند. البته امکان دارد این روش بهترین راه برای از بین بردن یا جلوگیری کننده جوش سرسیاه نباشد اما کثیفی پوست را پاک کرده و منافذ پوست را از چربی خلاص می کند.

این سیاه های جوش در واقع چه چیزی هستند؟

این جوش های سرسیاه در واقع ترکیبی از چربی و گرد و خاک ها هستند که درون منافذ پوست جمع شده اند. و اگر این جوش های سرسیاه افزایش یابد باعث می‌شود پوست شفافیت خود را از دست داده و زبر و خشن شوند. منافذ پوست در واقع حفره های بسیار ریزی هستند که فولیکول های مو را در بر میگیرد. البته این ها محل قرارگیری غدد سباسه نیز هستند که باعث می شوند چربی پوست شما را تولید کنند. اگر این حفره ها مسدود شوند باعث ایجاد انواع جوش ها خواهند شد. رنگ تیره این جوش ها به این خاطر است که روی آن ها هیچ لایه پوستی وجود ندارد. و محتویات درون این جوش ها در معرض هوا قرار می گیرند و این مسئله موجب می شود اکسید شوند و در نهایت باعث می شود تا رنگ آن ها تیره تر شوند.

درمان جوش سرسیاه با ۲۰ روش درمانی

پس تا این جا متوجه شدیم که نباید این جوش ها را فشار بیش از حد وارد کرد.البته نمی توان گفت که جوش های سرسیاه به خاطر کثیفی صورت ایجاد می‌شود. چون افرادی که پوستی چرب و یا ترکیبی دارند مستعد این جوش ها هستند. حتما متوجه شده اید که جوش های سرسیاه در اطراف بینی بیشتر دیده می شوند این مسئله به این خاطر است که پوست اطراف بینی بیشترین تراکم غدد چربی را دارد و این چربی باعث مسدود شدن منافذ این قسمت شده و جوش سرسیاه را ایجاد می کند. خیلی از افراد با لایه برداری و استفاده از ماسک ژلاتین این جوش های سرسیاه را از بین می‌برند. در مطالب زیر روش هایی را برای شما بیان می‌کنیم که متخصصان پوست تاکید کرده اند. این روش ها بسیار راحت‌تر جوش های سرسیاه را از بین می برند.

حتما بخوانید:   کمبود کدام ویتامین باعث لک پوست صورت می شود

حداقل ۲ بار در روز شستشوی صورت را انجام دهید

یکی از راه های پیشگیری و درمان جوش سرسیاه شستشو و پاکسازی پوست صورت می باشد ، چون از تجمع چربی و آلودگی های محیطی جلوگیری کرده و باعث می‌شود منافذ پوست شما مسدود نشود. پس شستن صورت روزی ۲ بار سلول های مرده ، باکتری ها ، مواد آرایشی را از روی پوست پاک می کند. البته کسانی که پوستی حساس دارند یا پوست آن ها خشک می باشد بهتر است روزی یک بار پوست خود را با شوینده مناسب شستشو دهند. اگر شما جزو افرادی هستید که پوست صورت شما آکنه دارد بهتر است از شوینده هایی که دارای مواد لایه بردار شیمیایی هستند استفاده کنید. افرادی که پوست شان دارای آکنه ملتهب هستند باید از شوینده هایی که حاوی بنزوئیل پراکسید باشند استفاده کنند. باید دقت داشته باشید که استفاده کردن بیش از حد این شوینده ها پوست را خشک کرده و آن را تحریک پذیر می کند. افرادی که پوست چرب دارند می توانند روزی ۲ از این شوینده استفاده کنند. افرادی هم که دارای پوست حساس و خشک هستند امکان دارد روزی یک بار هم زیاد باشد.

جوش سر سیاهاستفاده کردن از ژل سیاسیلیک اسید :

این ژل را بدون نسخه هم می توان خریداری کرد و انتخاب بسیار مناسبی بوده و باعث تجزیه ،  تخریب ، از بین بردن و درمان جوش های سرسیاه می توان استفاده کرد. سیاسیلیک اسید یک نوع لایه بردار شیمیایی است که لابه برداری نرمی روی پوست شما انجام می دهد. در واقع این ترکیب سلول های مرده را تخریب کرده و شما می توانید با شستشوی ساده این بافت مرده را از روی پوست پاک کنید. شما می توانید هفته ای یک بار از این ترکیب استفاده کرده و بعد از چند هفته تاثیر شگفت انگیز آن را روی پوست شاهد باشید.

بعد از ورزش شستشوی صورت را انجام دهید :

عرق کردن زیاد می تواند با چربی ، آلودگی  ، باکتری و سلول های مرده پوست ترکیب شود و باعث شود منافذ پوست شما مسدود شده و ایجاد جوش در صورت را منجر شود. پس بهتر است بعد از ورزش کردن یا هر فعالیتی که باعث عرق کردن شود صورت خودتان را بشویید. دقت داشته باشید که به آرامی پوست صورت را بشویید چون وقتی خیلی محکم عرق روی پوست صورت را بشویید باعث می شود جوش سرسیاه تشدید پیدا کند و پوست التهاب یابد.

حتما بخوانید:   فواید و مزایایی استفاده از رتینول برای دور چشم

 در استفاده از نوارهای پاک کننده منافذ پوست دقت داشته باشید :

این نوارها چون دارای چسب هستند ، کثیفی و سلول های مرده ای که منافذ را مسدود کرده اند را به صورت ناگهانی از روی پوست بیرون می کشد ، منافذ پوست باز مانده و امکان دارد به راحتی دوباره به وسیله آلودگی ها مسدود شود. به همین دلیل است که متخصصان توصیه کرده اند که از لایه برداری های شیمیایی ملایم مثل محصولاتی با گلیگولیک یا لاکتیک اسید استفاده کنید. تا به تدریج منافذ باز پوست را کاهش داده تا واقعاً تاثیر گذاری خوبی داشته باشند هر چند که هفته ها و یا ماه ها طول بکشد.

رتینوئید استفاده کنید :

رتینوئید زیر مجموعه ویتامین A هستند که تقسیم سلول را تسریع می‌کند ، آکنه ها را بهبود می بخشد. از پیری جلوگیری می کند و برای بسیاری از مشکلات پوستی مفید می باشد. شما بدون نسخه می توانید از داروخانه آن ها را تهیه کنید. دفت داشته باشید که در دوران بارداری بهتر است از این محصول استفاده نکنید چون باعث نقص جنین هنگام تولد خواهد شد و همین طور باید ابتدا از غلظت پایین این محصول استفاده کرد چون امکان دارد عوارضی مثل خشکی ، قرمزی ،پوسته پوسته شدن را درپی خواهد داشت. باید حواستان باشد که از مرطوب کننده نیز استفاده کنید. این ماده بسیاری عالی بوده اما برای پوست های حساس نباید از این محصول استفاده کرد.

جوش سر سیاه لایه برداری آنزیمی را هفته ای دو بار انجام دهید:

  • بهتر است برای روشن شدن پوست از ماسک های صورتی که حاوی ترکیبات پاپایا ، آناناس ، زغال یا خاک رس استفاده کنید. چون خاصیت لایه برداری دارند و باید به صورت مداوم از آن ها استفاده کرد. به خاطر اینکه این روش تاثیرات ضعیفی روی پوست دارد باید به طور مداوم از آن استفاده کرد تا به جواب دلخواه خود برسید. افرادی که دارای پوستی حساس هستند این بهترین روش می باشد چون لایه برداری با لطافت انجام می گیرد و در کنار آن مواد مغذی را هم به پوست تان می رساند و تنش ناگهانی به پوست وارد نمی شود. باید متذکر شد که لایه برداری به دو گروه تقسیم می‌شود. لایه برداری فیزیکی و لایه برداری شیمیایی. در لایه برداری فیزیکی یا همان دستی برای درمان جوش سرسیاه باید گفت که از پوست گردو و دانه های شکر استفاده می کنند تا ناخالصی ها را به صورت فیزیکی از بین ببرند. اما در لایه برداری شیمیایی حاوی موادی هستند که سلول های مرده پوست را حل کرده تا به آسانی از روی پوست صورت شسته شوند.برای بیشتر افراد لایه برداری هفته ای یک یا دو بار کافی می باشد. البته دقت داشته باشید که ببینید چه نوع لایه برداری برای پوست شما مناسب می باشد و چند بار بهتر است از آن استفاده کنید.
  • از ماسک های خاک رس و ذغال استفاده کنید: این ماسک ها باعث می شود کثیفی و چربی اضافه روی پوست پاک شود. با گذشت زمان این ماسک ها می تواند جوش سرسیاه را درمان کرده و آکنه را بهبود ببخشد. این ماسک ها را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوست گذاشته و بعد از آن شستشو نمایید. باید بعد از شستشو حتما حواستان باشد که از مرطوب کننده استفاده کنید تا پوست خشک نشود.
  • برای تخلیه جوش سرسیاه حتما از یک حرفه ای کمک بگیرید: اگر می خواهید جوش سرسیاه را تخلیه کنید بهتر است آن را به یک متخصص ماهر بسپارید. اگر خودتان دست به این کار بزنید امکان دارد پوست دچار التهاب و عفونت شود. یک متخصص ماهر با یک ابزار کوچک به منافذ مسدود شده فشار می آورد و آن ها را تخلیه کرده و با مهارت این کار را انجام می دهد تا به بافت پوست آسیبی وارد نشود و در آینده منافذ پوست بزرگ نشود. بهتر است این کار را ۴ تا ۶ هفته انجام دهید.
  • بعد از تخلیه حتما یخ گذاری کنید: بعد از تخلیه جوش سرسیاه بهتر است برای کاهش التهاب و قرمزی یک تکه یخ را درون لیف یا دستمال کاغذی قرار داده و بعد روی جوش بگذارید.هیچ وقت یخ را به طور مستقیم روی جوش نگذارید چون باعث می شود پوست آسیب ببینند.
  • محصولاتی که برنزه کننده هستند می توانند جوش سرسیاه را بیشتر نمایان کنند : مطمئنا محصولاتی که پوست را برنزه می کنند خطری کمتری از اشعه نور خورشید دارند ولی جوش های سرسیاه را برجسته تر و تیره تر نشان می دهد.
  • مصرف داروهایی که برای درمان جوش سرسیاه استفاده می شود : استفاده از داروهای ضد جوش اگر خودسرانه باشد باعث خشکی پوست شده و چین و چروک پوست را افزایش داده و باعث پیری زودرس می شود. اما اگر  شما دارای جوش های مزمن و حاد باشید با نظر پزشک میتوانید دارو هایی مثل اپیرونولاکنون که باعث می شود ، چربی روی پوست کاهش یافته و از مسدود شدن  پوست جلوگیری می کند.
حتما بخوانید:   علائم پوستی سوزاک چیست؟

در آخر باید بدانید که جوش های سرسیاه روی پوست باعث می شود زیبایی افراد تحت تاثیر قرار گیرد. برای همین باید تخلیه جوش ها را به دست یک فرد ماهر بسپارید تا پوست شما دچار آسیب و التهاب نشود.بهتر است از درمان های خانگی استفاده کنید. اطلاعات خود را در این زمینه افزایش داده تا به درستی از ماسک هایی که باعث از بین رفتن جوش های سرسیاه می شوند ، نهایت استفاده را بکنید.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *