مزایای مزوتراپی صورت، عوارض و کاربرد آن

برای داشتن پوستی جوان شفاف و شاداب باید به فکر تغذیه سالمی برای آن باشیم. اگر چه محصولات درمانی و مراقبتی بسیاری تولید شده‌اند، اما تاثیر آن ها آن چنان که باید چشمگیر باشد، نیست. مزوتراپی صورت تکنیکی کم تهاجمی و خاص می باشد که مواد مغذی لازم برای پوست را تامین می کند. موسسه زیبایی آرا نیک در این مقاله شما را با مزایای مزوتراپی صورت، عوارض و کاربرد آن آشنا می‌کند.

کلمه مزوتراپی از مزودرم که لایه میانی پوست می باشد و تزریق مواد در این لایه صورت می گیرد، گرفته شده است. اما سوال این جاست که این تکنیک درمانی برای چه افرادی مناسب است؟ مزایا و معایب مزوتراپی چیست؟

این روش مراقبتی و درمانی توسط پزشک و در کلینیک های معتبر انجام می گردد. در مورد هزینه های انجام این تکنیک چیزی می دانید؟ نکاتی را که باید پیش از درمان بدانیم با آن آشنا هستید؟ اگر می خواهید در مورد مزوتراپی اطلاعاتی به دست بیاورید و مشتاق هستید کاربرد آن را بدانید، ادامه مطلب را از دست ندهید. هر آن چه را که باید درباره این تکنیک بدانید در این مقاله به آن پرداخته شده است.

مزوتراپی صورت چیست و کاربرد آن چگونه است؟

برای اولین بار در سال ۱۹۵۲ پزشکی فرانسوی به نام میشل پیستور ایده اصلی این تکنیک زیبایی را ارائه داد. در آن زمان این روش مراقبتی و درمانی به منظور تسکین درد استفاده شد. با این حال تکنیک مدنظر در سراسر جهان با استقبال خوبی مواجه شد. اما مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی تکنیکی مراقبتی و درمانی است که در آن از تزریق آنزیم ها، ویتامین ها، هورمون ها و عصاره های گیاهی به منظور سفت شدن و جوانسازی پوست و از بین بردن چربی استفاده می‌کنند. در این تکنیک از سوزن های ظریف و بسیار نازک برای تزریق مواد مختلف که همان لایه میانی پوست می باشد استفاده می شود. اصلی ترین مزیت این تکنیک برطرف کردن مشکلات و معضلاتی مانند گردش خون ضعیف و التهاب در پوست می باشد.

تکنیک مزوتراپی صورت برای چه افرادی مناسب می باشد؟

همه افرادی که سن آنها از ۱۸ سال به بالا می باشد این امکان را دارند که از مزایای این تکنیک بهره‌مند شوند. به طور کلی تکنیک مزوتراپی برای قسمتهای مختلف بدن از جمله ران، پاها، شکم، بازوها و از همه مهم‌تر صورت کاربرد دارد.مزایای مزوتراپی صورت، عوارض و کاربرد آن

اما هدف و کاربرد اصلی روش درمانی مزوتراپی چیست؟

 • از بین بردن یا کاهش چربی های اضافی
 • رفع خطوط کم عمق صورت و همچنین چین و چروک ها
 • کاهش سلولیت
 • کمک به سفت شدن پوست
 • کمک به درمان آلوپسی
 • رفع لکه های تیره از پوست

در تکنیک مزوتراپی به کمک داروهای مختلف و مواد مغذی، گردش خون بهبود پیدا کرده و مشکلات و معضلات پوستی برطرف می شود. در واقع تاثیر این تکنیک به اهداف و نیازهای فرد بستگی دارد به عنوان مثال اگر مشکل اصلی پوست شما چین و چروک باشد از مواد مخصوصی که جهت رفع چین و چروک می باشد، استفاده می‌شود. به همین دلیل است که تکنیک مزوتراپی یک درمان تخصصی به شمار می رود.

موادی که در مزوتراپی صورت مورد استفاده قرار می گیرد چیست؟

همان طور که در بالا بیان شد انتخاب ترکیبات و داروهای مورد استفاده در تکنیک مزوتراپی به اهداف و نیازهای فرد متقاضی بستگی دارد. به صورت کلی بیشتر مواد مورد استفاده در این تکنیک می تواند شامل موارد زیر باشد:

حتما بخوانید:   عوارض تاتو و خالکوبی ؛ آتش بازی خطرناک روی پوست

 

 • مواد معدنی و ویتامین های مختلف
 • آنزیم هایی مانند هیالورونیدازو کلاژ ناز
 • عصاره گیاهان
 • آنتی بیوتیک ها و داروهای گشاد کننده عروق
 • هورمون های مانند تیروکسین و کلسی تونین

با تزریق این مواد به لایه میانی پوست می توانیم شاهد تاثیر سریعتر آن باشیم. تزریق این مواد به وسیله سوزن های کوچک و در عمق های مختلفی انجام می شود.

فرایند مزوتراپی صورت

بسته به نظر پزشک می توان تصمیم گرفت که در این تکنیک از داروی بی حسی استفاده کرد یا خیر.از سوزن های مخصوص جهت تزریق مواد استفاده می شود. البته ممکن است که مواد از طریق یک اسلحه مکانیکی هم تزریق شوند. مزیت این روش تزریقی در این است که تزریق مواد در مدت زمان کوتاه تر و در سطح بیشتری انجام می شود.

تزریقات مواد را می توان در عمق های ۱ تا ۴ میلیمتری انجام داد و تعیین آن به نظر پزشک و پوست شما بستگی دارد. همچنین جهت تعیین حجم مواد تزریق شده نیز نظر پزشک ضروری می باشد.

با این حال برای دست یافتن به نتایج مطلوب و دلخواه به چندین جلسه مزوتراپی نیاز خواهید داشت. به طور میانگین می‌توانیم بگوییم تعداد جلسات مورد نیاز جهت حصول نتیجه ۳ تا ۵ جلسه می باشد. در شروع دوره تزریق ها بین ۷ تا ۱۰ روز انجام می شود. اگر پوست نشانه های بهبودی را از خود نشان دهد، جلسات درمان در فواصل بیشتر و هر دو هفته یکبار و یا یک جلسه در ماه تغییر خواهد کرد.

عوارض جانبی و خطرات مزوتراپی صورت

قبل از هرگونه تصمیم گیری برای انجام هر تکنیک درمانی و مراقبتی آشنایی با خطرات و عوارض آن بسیار ضروری می باشد. مزوتراپی تکنیکی است که ریسک و عوارض جانبی کمی دارد ولی به شرط این که، این تکنیک توسط پزشک متخصص یا فردی آموزش دیده که بسیار ماهر و متبحر در کارش می باشد پیاده‌سازی شود. در این صورت دست یافتن به نتایج مطلوب و دلخواه دور از ذهن نخواهد بود.

 • با این حال مزوتراپی همانند سایر روش های درمانی می‌تواند بدون خطر و عوارض نیز باشد. در زیر بعضی از عوارض جانبی گزارش شده از این تکنیک مراقبتی و درمانی بیان شده است.
 • درد
 • تورم و خارش پوست
 • حساسیت
 • عفونت
 • قرمزی و کبودی
 • حالت تهوع
 • لکه های تیره روی پوست
 • برجسته شدن محل تزریق
 • باقی ماندن جای زخم روی پوست

البته این بدان معنی نیست که همه عوارض فوق اتفاق بیفتد باید. بدانید که در واقع بروز هر یک از این عوارض بسیار نادر است و با انتخاب کلینیک زیبایی معتبر و پزشکی مجرب احتمال بروز این عوارض کاهش پیدا    می کند.

مزایای مزوتراپی صورت، عوارض و کاربرد آن

از مزوتراپی صورت چه انتظاراتی باید داشت؟

مدت زمان فرآیند مزوتراپی نزدیک به ۳۰ دقیقه طول  می کشد. این روش درمانی دردناک نیست. با این حال اگر پوست شما حساس است این امکان برای شما وجود دارد که از کرم های موضعی بی حس کننده برای کاهش درد استفاده کنید. بعد از پایان یافتن مزوتراپی ممکن است که در ناحیه تزریق با کبودی و تورم خفیفی مواجه شوید که البته هیچ جای نگرانی وجود ندارد. چرا که این کبودی ها و تورم ها در مدت ۲۴ ساعت برطرف خواهد شد. بعد از انجام این روش پوستی بسیار درخشان تر و سالم تر خواهید داشت. در واقع پوست تحت تاثیر مواد مورد نیاز سلول ها ظاهری سفت تر به دست خواهد آورد. برای حفظ نتایج دلخواه لازم است که یک دوره ۶ تا ۸ جلسه ای را پشت سر بگذارید. البته باید بدانید که اگر می خواهید نتایج به دست آمده برای پوستتان را حفظ کنید، بهتر است که در طول سال یک یا دو مرتبه این تکنیک را انجام دهید و باید جهت مزوتراپی به کلینیک‌های زیبایی مراجعه کنید.

حتما بخوانید:   فواید سنگ پا؛ نکات عجیب و روش صحیح استفاده !؟

چگونه برای مزوتراپی صورت آماده شویم؟

اطلاع از روش های آماده شدن برای مزوتراپی نگرانی شما را کاهش داده و در دست یافتن به نتایج مطلوب بسیار موثر است. برای آشنایی با روش آماده سازی خود می توانید با پزشک مربوطه مشورت کنید. پزشک در جلسه مشاوره تمام چیزی را که پیش روی شما قرار دارد به طور کلی توضیح می دهد. قبل از انجام تکنیک مزوتراپی احتمال دارد مجبور باشید به مدت یک هفته از مصرف آسپرین خودداری کنید. داروهای ضد التهاب نیز در این دسته قرار دارند و نباید مورد استفاده قرار بگیرند. به خاطر داشته باشید داروهای مسکن و تسکین دهنده درد نیز اثر مطلوب نتیجه نهایی را از بین می برند.       اما دلیل این موضوع چیست؟

دلیل ممنوع بودن این داروها این است که استفاده از آن ها ممکن است خطر خونریزی و کبودی را افزایش دهد.  بنابراین بهتر است برای کاهش احتمال این خطرات از مصرف این داروها پیشگیری شود.

مزایای مزوتراپی صورت

تکنیک مزوتراپی از سال های گذشته تا به امروز همیشه مورد توجه و محبوب افراد بوده است. در واقع فواید و مزایای بسیار زیاد این تکنیک برای پوست بر محبوبیت هر چه بیشتر آن می افزاید. اگر می خواهید با مزایای انجام این روش درمانی آشنا شوید در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

دریافت حجم زیادی از ویتامین ها

در مزوتراپی ویتامین ها، سرم ها و مواد مغذی پوست با غلظت نسبتاً زیادی در اختیار آن قرار خواهد گرفت. این مواد مغذی با قرار گرفتن در مزودرم یا همان لایه میانی پوست سبب شادابی، طراوت و تازگی پوست می‌شود. در نتیجه پوست مواد مورد نیاز خود را دریافت کرده و شاهد رفع چین و چروک های آن و همچنین جوانی و شادابی آن خواهیم بود.

 

مزوتراپی جایگزینی مناسب برای جراحی های گران قیمت

مزوتراپی تکنیکی بسیار موثر و ایده آل برای افرادی است که از جراحی های با ریسک بالا هراس دارند. دیگر نیازی نیست برای داشتن پوستی شاداب و جوان زیر تیغ جراحی بروید. مزوتراپی تکنیکی کم تهاجمی است که مواد مورد نیاز پوست و همچنین سرم ها را به وسیله سوزن های کوچک به لایه مزودرم می رساند. در نتیجه پوستی شاداب و سالم و با طراوت را فقط با پرداخت هزینه ای بسیار کمتر از عمل های جراحی خواهید داشت.

رفع نیازهای مختلف پوست

تفاوتی نمی کند که شما به دنبال رفع چین و چروک های پوست آن باشید و یا رویای داشتن پوستی جوان و شفاف را دارید، مزوتراپی انواع مشکلات و معضلات پوستی را رفع می کند. به کمک تکنیک مزوتراپی انواع نیازهای پوستی به راحتی تامین شده و نتایج مطلوب آن را بلافاصله بعد از جلسه اول درمان مشاهده خواهید کرد.

شفافیت و روشن شدن پوست

این تکنیک به برطرف کردن انواع لکه های ناشی از پیری، رنگدانه های حاصل از تابش نور خورشید و همچنین برطرف کردن جای زخم ها کمک می کند. مزوتراپی پوست را روشن کرده و به آن شفافیت می بخشد. در این روش با بهبود گردش خون در پوست مواد مغذی مورد نیاز سلول ها فراهم می شود. به این ترتیب سلول‌های جدید تولید شده پوست شفاف تر و روشن تر خواهد شد.

حتما بخوانید:   روش های مراقبت از موهای رنگ شده

کمک به حفظ رطوبت و آبرسانی پوست

مزوتراپی صورت تکنیکی بسیار عالی برای حفظ رطوبت مورد نیاز پوست و همچنین آبرسانی به پوست می باشد. در این تکنیک نه تنها روند پیری پوست متوقف می شود بلکه خاصیت ارتجاعی پوست به آن بازگردانده خواهد شد. در نتیجه خطوط ریز و چین و چروک ها و همچنین افتادگی پوست درمان می شود.

مزوتراپی روش درمانی خیلی پیچیده ای نیست و برای بهره بردن از مزایای مختلف آن فقط کافی است که با پزشک متخصص مشورت کنید و از راهنمایی‌های او استفاده کنید.

مزایای مزوتراپی صورت، عوارض و کاربرد آن

بهبودی بعد از مزوتراپی صورت

مزوتراپی تکنیکی غیر تهاجمی است. به همین خاطر معمولاً نیازی به استراحت وجود ندارد. این به این معنی است که فردی که این تکنیک را انجام داده بعد از انجام آن می تواند به فعالیت های روزمره خود ادامه دهد. با این حال گاهی اوقات ممکن است که فرد به دلیل تورم صورت یا احساس درد در محل تزریق به یک روز استراحت احتیاج داشته باشد.

بهبودی پس از انجام مزوتراپی خیلی سریع اتفاق می افتد و نیازی به نگرانی نیست. در نهایت برای مشاهده تاثیر این تکنیک باید ۲ یا ۳ روز صبر کرد. البته برای دست یافتن به نتیجه مطلوب لازم است که تعداد جلسات بیشتر برای مزوتراپی در نظر گرفت. پزشک متخصص با در نظر گرفتن نیازهای پوستی شما برنامه مشخصی را به شما ارائه می دهد. البته جلسات درمانی بعدی بستگی به واکنش پوست نسبت به مواد تزریق شده دارد.

مراقبت های بعد از مزوتراپی صورت

با تمام شدن جلسات درمانی اینک نوبت شما است که با مراقبت از پوستتان روند بهبودی را سرعت دهید. در ادامه توصیه های مهمی برای افزایش اثربخشی درمان مطرح خواهیم کرد.

 

 • از مصرف داروهای مانند آسپرین که رقیق کننده خون هستند اجتناب کنید
 • به مدت ۱۰ تا ۱۵ ساعت بعد از تکنیک مزوتراپی پوست شما نباید هیچ تماسی با آب داشته باشد.
 • به مدت دو روز بعد از درمان از انجام دادن فعالیت شدید ورزشی دوری کنید.
 • قبل و بعد از مزوتراپی از داروهای ضد التهاب استفاده نکنید
 • کافئین، الکل و سیگار کشیدن بعد از مزوتراپی ممنوع می باشد.
 • از تماس با پوست یا خارش محل تزریق پرهیز کنید.

با عمل کردن به توصیه های بالا احتمال بروز هرگونه عفونت به کمترین میزان خود می رسد. به این ترتیب در زمان کوتاه تری می توانیم شاهد بهبودی نسبی باشیم و همچنین به نتایج مطلوب و دلخواه خود دست پیدا کنیم.

سخن آخر

موسسه زیبایی آرانیک در این مطلب سعی داشته شما را با مزایا، معایب و کاربردهای مزوتراپی آشنا کند. همانطور که گفته شد مزوتراپی روشی ایده آل برای داشتن پوستی شفاف، جوان و با طراوت می باشد. در مزوتراپی مواد معدنی، آنزیم ها، هورمون ها و سایر مواد مورد نیاز پوست به ناحیه مزودرم تزریق می شود. در نتیجه سبب درخشندگی و روشنی پوست می گردد. رفع چین و چروک، رفع لک های پوستی، محو خطوط ریز و کم عمق و همچنین چربی های اضافه از مزایای این تکنیک کاربردی می باشد.

با این حال جهت دست یافتن به نتیجه مطلوب باید دوره درمانی مشخصی را سپری کرد.از طرفی می توان با انتخاب کلینیک معتبر احتمال بروز عوارض جانبی را تا حد زیادی کاهش داد. اگرچه اثربخشی این تکنیک به دلایل مختلف اثبات نشده است، اما مزایای کاربردی آن، سبب محبوبیت آن شده است.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *