فواید زاج روی پوست

فواید زاج
زاج روی پوست در حقیقت نوعی نمک بدون رنگ شیمیایی می باشد  که رایج ترین آن سولفات پتاسیم است و در مصارف پزشکی، سلامتی، زیبایی و مواد غذایی کاربرد دارد. طبیعتی گرم و خشک دارد و همچنین یک خوشبو کننده با رایحه دلچسب برای بدن محسوب می‌شود. این ماده کم قیمت مانند سنگ خرد می شود. همچنین زاج مانند برخی از گیاهان یک داروی ضد عفونتی به شمار می آید است زیرا دارای مواد ضد التهابی است که دارای رنگ های مختلفی می باشد.
 زاج سفید ترکیبی از سولفات پتاسیم به همراه آلومینیوم می باشد که نام تجاری آن آلوم است. زاج یکی از انواع سنگ های کریستالی است که در گذشته برای درمان ضد تعریق استفاده می شد. زاج یکی از مهم ترین آنها است. خاصیت ضد میکروبی دارد و از  تخریب و فاسد گشتن جلوگیری به عمل می آورد. در اثر حرارت دیدن تبلورش را از دست می‌دهد و تبدیل به زاج خشک می گردد. تاثیر فوق العاده ای زاج روی پوست به ویژه برای زخم ها و پوست های صدمه دیده دارد. ما در مجله زیبایی آرانیک در رابطه با استفاده از زاج روی پوست برایتان شرح خواهیم داد.

انواع  آلوم : آلوم آمونیوم، آلوم پتاس، آلوم کروم و آلوم قلیایی

۱- زاج یا آلوم آمونیوم: به لحاظ شیمیایی، آلوم آمونیوم دارای فرمول NH4AL(SO4)2.12H2O است. این زاج یک آمونیوم دو سولفاته محسوب می‌شود که در دامان طبیعت سفید و کریستالی می باشد.
زاج یا آلوم پتاس: پتاس وابسته به سولفات آلومینیوم پتاسیم می باشد و در مصارف ضد عفونی کردن کاربرد دارد. زاج نوع پتاس، یک دئودورانت طبیعی محسوب می شود. زاج همچنین به شکل وسیعی جهت تصفیه آب به کار گرفته می شود. جهت تامین زاج پتاس از مواد معدنی مانند کائولینیت و آلونیت که از منابع طبیعی می باشند؛ استفاده می‌شوند.
زاج یا آلوم کروم: برعکس سایر انواع زاج، آلوم کروم جهت پروسه برنزه نمودن مورد مصرف قرار می‌گیرد.  فرمول شیمیایی مربوط به سولفات دوگانه کرومیوم و پتاسیم فرمول زیر می باشد:
KCr(SO4)2.12H2O
در طبیعت آلوم کروم به شکل کریستال، با رنگ بنفش موجود است.
زاج یا آلوم قلیایی: زاج با آلوم قلیایی چیزی به غیر از مندوزیت نمی باشد؛ که یک نوع ماده معدنی است که به شکل طبیعی در محیط زیست وجود دارد و برای ساخت نمک به کار گرفته می شود، بعلاوه جهت تولید سودا نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به آلوم قلیایی، آلوم سدیم نیز می‌گویند و فرمول شیمیایی آن این است: Na2SO4.Al2(SO4)3.24H2O

زاج سفید رنگ چه می باشد؟

زاج سفید یا همان آلوم به ماده ای با منشاء شیمیایی و یا معدنی گفته می‌شود. به لحاظ ساختاری شامل سولفات آلومینیوم یا سولفات آلومینیوم پتاسیم بوده و فرمول شیمیایی آن به شکل زیر است:
KAl (SO ۴ ) ۲ · ۱۲H ۲ O
زاج سفید در طب سنتی دارای کاربردهای متنوعی است و معروف به زاج سفید عطاری می باشد.
آلوم پتاسیم مانند یک پودر سفید رنگ است که می‌توان آن را با مواد ترشیجات یا ادویه های مخصوص خوراکی ترکیب نمایید. بعضی مواقع زاج سفید یا آلوم به شکل بلورین مشاهده می گردد، هر چند که اکثرا به عنوان یک پودر به فروش می رسد. آلوم نوعی نمک شیمیایی بدون رنگ می باشد. رایج ترین نوع آن پتاسیم سولفات است که کارایی های وسیعی در سلامتی، زیبایی، پزشکی و غیره دارد.
آلوم را می‌توان بعد از خرید پودر کنید. پودر آلوم دارای طبیعتی خشک و گرم می باشد که گاها به عنوان یک خوشبو کننده برای بدن نیز مورد استفاده قرار می گیرد. جهت تشخیص آلوم می‌توان از کاغذ تورنسل کمک گرفت. این ماده موجب قرمز شدن کاغذ تورنسل می‌شود.

فواید آلوم یا زاج سفید

یکی از فواید آلوم در علم پزشکی درمان امراضی مانند زخم های مربوط به کلیه، مجاری ادرار، کاهش دادن ورم و سرطان ناحیه مثانه می باشد. در هنگام خونریزی داخل بینی، بو کردن این ماده شیمیایی بسیار مفید است. مرهم بسیار خوبی برای زخم های دهانی بوده و جهت درمان زخم های ناحیه رحم، خونریزی و عفونت های آن بسیار موثر است که باید آن را آسیاب نموده و به شکل شیاف در داخل رحم استفاده نمود. عضلات ناحیه حلق و ورم لثه را بهبود می‌بخشد و داروی بسیار قوی برای گوش درد و رفع عفونت و چرک گوش محسوب می شود. جهت درمان ناحیه شقاق و بواسیر هم توصیه می‌شود آن را به شکل آسیاب شده مصرف نمایید. جهت برطرف نمودن مشکلات پوستی از جمله آکنه، جوش و زخم های پوستی و خال نیز مورد استفاده قرار می گیرد. شایان ذکر است که برای سفت شدن و جوان سازی پوست نیز بسیار موثر بوده و برای این منظور باید آن را با عسل ترکیب نمود و روی پوست بمالید. این ماده موثر برای درمان قارچ پای ورزشکاران نیز مفید است و جهت درمان ترک کف پا باید با عسل و روغن زیتون مخلوط گردد.

مزایای ضد میکروبی زاج

برای بهره بردن از مزایای ضد میکروبی آلوم مقدار ۱۰۰ گرم از آن را آسیاب نمایید و طی مدت ۱۰ دقیقه در یک لیتر آب بجوشانید. محلول رقیق بدست آمده، یک محلول گیاهی جهت شستشو می باشد که خواص قوی ضد میکروبی دارد و برای جلوگیری از امراض تناسلی باید به شکل استعمال خارجی شستشو داده شود.

فواید زاجفواید آلو برای پوست بدن

می‌توان با مصرف اندک زمانی یک ضد تعریق خانگی بی نظیر، بدون لک و ارزان قیمت ساخت. بدین منظور به چند قطره از آب، جوش شیرین و تکه ای پارچه تمیز نیاز دارید. اندکی از جوش شیرین را بر روی دستمال یا پارچه ای تمیز و نم دار بریزید و ناحیه زیر بغل خود را آغشته به آن کنید. این ترکیب همانند یک مام خانگی عمل می‌کند که برای یک روز جلوی عرق و بوی بد بدن را می‌گیرد. عرق جذب جوش شیرین می شود و باعث خنثی نمودن بوی آن می‌گردد. جوش شیرین از آنجایی که فاقد هر گونه اسانس، الکل و آلومینیوم است، هیچگونه حساسیتی به وجود نمی‌آورد. این ماده برخلاف سایر مواد شیمیایی شیک موجود در بازار باعث خنثی نمودن بوی عرق می‌شود. در حالی که مام ها در حقیقت تنها بوی عرق را می‌پوشانند. اگر تمایل داشتید می‌توانید جهت خوشبو نمودن این مام خانگی از اسانس های گیاهی نیز کمک بگیرید. جهت دوام بوی اسانس بهتر است مقداری نشاسته ذرت را به جوش شیرین اضافه نمایید و یک قطره روغن معطر یا اسانس را بر روی پارچه یا دستمال بزنید و به زیر بغل خود بمالید.

معایب آلوم

زاج سفید از ماده ای تحت عنوان سرب اکساید تشکیل شده است که در طولانی مدت با جذب پوستی بسیار بالایی که دارد، احتمالا باعث سوختگی یا تحریک در پوست بدن می‌شود.

طریقه مصرف آلوم

آلوم به طور معمول به شکل قطعه های بزرگ است. اول آن را مقداری بکوبید تا خرد شود، بعد در دستگاه آسیاب بریزید و به شکل پودر استفاده نمایید. از این ماده جهت برطرف نمودن مشکلات پوستی از جمله زخم ها، آکنه و جوش و همچنین درمان گوشت اضافه به عنوان خال استفاده می شود. برای درمان نمودن جوش باید پودر آلوم و گلاب را به خوبی با هم ترکیب کنید و طی مدت یک ربع روی جوش قرار دهید و در نهایت با آب گرم بشویید. از این ماسک خانگی در هفته یکبار استفاده کنید.
همچنین آلوم موجب جوان سازی و سفت شدن پوست می‌شود که برای این منظور یک قاشق از پودر آلوم را به همراه یک قاشق عسل به خوبی مخلوط کنید و به مدت یک ربع روی پوست قرار دهید و در نهایت با آب ولرم بشویی،  همانطور که اشاره کردیم آلوم همچنین موجب از بین بردن ترک پا نیز می شود برای این منظور باید دو قاشق آلوم را به همراه یک قاشق روغن زیتون و یک قاشق عسل به خوبی مخلوط نمایید و بعد از آن پس از شستشو و خشکی نمودن پاها طی مدت ۵ دقیقه مخلوط را به کف پا ها مالیده و به خوبی ماساژ دهید و بعد از یک ربع با آب گرم بشویید.
برای درمان قارچ پای ورزشکاران نیز باید ۴ قاشق از پودر آلوم را درون یک سطل از آب بریزد و پاها را به مدت یک ربع در آن قرار  دهید و سپس پاها رو بشویید و خشک نمایید، جهت مشاهده نتیجه بهتر این کار را یک روز در میان انجام دهید یا دو قاشق پودر زاج سفید یا همان آلوم را با چهار قاشق گلاب ترکیب کنید و پا را آغشته به آن کرده و به خوبی ماساژ دهید سپس بعد ده دقیقه پا ها را با آب گرم شسته و خشک نمایید.

فواید زاجآلوم جهت حذف بوی عرق زیر بغل

آلوم را کمی کوبیده تا خرد گردد. سپس در دستگاه آسیاب خانگی ریخته و به شکل پودر در بیاورید. مام خانگی شما آماده شده است. جهت استفاده از آن فقط روزی یکبار دستان خود را خیس کرده و سر انگشتانتان را آغشته به پودر آلوم نمایید و مانند یک دئودورانت یا مام به زیر بغل خود بمالید یا بعد از هر بار استحمام به بدن خیس خود بمالید و این به معنای خداحافظی کردن با بوی بد عرق بدن در طول یک روز گرم و داغ تابستانی می باشد. هر چند که مام های شیمیایی موجود در بازار رایحه بسیار مطبوعی دارند ولی هر کدام از آنها دارای مضراتی هستند. از گرانی آنها که بگذریم، لکه ای که این مواد شیمیایی بر روی لباس به وجود می آورند واقعاً عذاب آور است. چرا که این لکه ها تقریبا به هیچ وجه از روی لباس های رنگ تیره پاک نمی‌گردند.

حتما بخوانید:   ماسک های دارچینی برای زیبایی پوست صورت
دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *