لوسیون بدن بچه و اهمیت استفاده از آن 

لوسیون

کودکان در سنین پایین نیاز به مراقبت های زیادی دارند تا به خوبی رشد کنند و بدن سالمی داشته باشند پوست کودکان نیز از این قاعده مستثنا نیست، پوست کودکان به خصوص در سنین یک تا ۶ سالگی به دلیل تازگی و شکل نگرفتن کامل بافت های پوستی از حساسیت بالایی برخوردار است و به مراقبت نیاز دارد. بیماری های پوستی که در کودکی بروز می کند می توانند منشا متفاوتی داشته باشند اما می توان با کمک محصولات بهداشتی از تجمع باکتری ها روی پوست و ظاهر شدن انواع بیماری ها جلوگیری کرد، یکی از این محصولاتی که می توانند در سلامت پوست کودکان تاثیر گذار باشد لوسیون ها می باشند. با این حال انتخاب یک لوسیون مناسب نیز کار چندان راحتی نیست چرا که این محصولات در مدل ها و برندهای مختلفی ساخته می شوند پس تا انتهای مطلب از مجله زیبایی آرانیک همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد لوسیون ها کسب کنید.

چرا پوست کودکان نیاز به مراقبت دارد؟    

پوست کودکان بسیار حساس تر از پوست بزرگسالان است در نتیجه به مراقبت بیشتری نیاز دارد به خصوص پوست نوزادان که دارای بافت های بسیار لطیفی است و همین امر سبب می گردد تا باکتری و میکروب های بیماری زا به سرعت در آن نفوذ کنند و راه را برای مبتلا شدن به انواع بیماری های پوستی هموار سازند. زمانی که به فصل گرما و افزایش دما نزدیک می شوید مراقبت از این پوست های حساس اهمیت بیشتری پیدا می کند و در این بین لوسیون های بچه و روغن ها می توانند کارساز باشند و تاثیر زیادی در بهبود آسیب و بیماری های پوستی داشته باشند.

 

امروزه به دلیل این که بیماری های پوستی نظیر اگزما، عفونت های قارچی مسری، جوش ها و سایر بیماری های پوستی در کودکان زیاد شده همین امر سبب شده تا نگرانی های زیادی در بین والدین به وجود آید، بنابراین باید با حساسیت های پوست کودکان بیشتر آشنا شد و راه های مناسب مراقبت از آن ها را کسب نمود به خصوص پوست نوزادان که در ماه های اول هیچ گونه کارکرد و مقاومتی برای نوزاد ندارد و تنها به عنوان یک بافت اولیه و در حال رشد به شمار می آید و نیاز به مراقبت های لازم دارد تا بتواند به خوبی به رشد خود ادامه دهد.

حتما بخوانید:   علائم پوستی سلیاک؛ همه چیز راجع به بیماری سلیاک

دلایل نیاز پوست کودکان به لوسیون بچه 

همان طور که پیش از این اشاره کردیم پوست کودکان از حساسیت بسیار بالاتری نسبت به پوست بزرگسالان برخوردار است تکامل نیافتن غدد چربی و عرق و نازک بودن لایه اپیدرم در ناحیه پوست کودکان سبب شده تا بسیار آسیب پذیر باشند و در معرض خطرهای زیادی قرار گیرند به خصوص در فصل گرما که این مشکلات بیشتر می گردد، از شایع ترین مشکلاتی که پوست کودکان و نوزادان را تهدید می کنند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • با تحریک زیاد و به خصوص فصل گرم سال پوست کودک عرق سوز می گردد.
 • خشک شدن بیش از حد پوست و نیز لایه لایه شدن پوست کشاله ران
 • در فصل گرم دمای بدن کودک افزایش یافته و گرمازدگی رخ می دهد.
 • مصرف نکردن مایعات به مقدار لازم در طول روز
 • آفتاب سوختگی و تاثیر آن بر پوست حساس کودک
 • کاهش ویتامین های مورد نیاز پوست کودک در فصل سرد سال

این مشکلات که می توانند تهدیدات جدی برای پوست کودک باشند قابل درمان و پیشگیری هستند شما می توانید با استفاده از لوسیون بچه تا حد زیادی مانع از بروز این مشکلات گردید چرا که لوسیون مخصوص کودکان دارای مواد ویتامینه و مراقبتی چون Q۱۰ است که نه تنها برای کودک استفاده از این لوسیون ها لازم است بلکه نیاز بدن آن ها به شمار می آید، همچنین والدین باید با نحوه استفاده درست از لوسیون بدن بچه آشنا شوند تا بتوانند با انجام صحیح آن به مراقبت از پوست کودک خود بپردازند.

لوسیون چه موادی در ترکیب لوسیون بدن بچه به کار رفته است؟ 

می توان گفت لوسیون بدن را جهت هیدراته کردن پوست کودک به کار می گیرند این مواد با رساندن انواع ویتامین های مورد نیاز به بدن کودک از پوست او مراقبت نموده و نیز مانع از رسیدن آسیب به بدن کودک می گردند، از ترکیبات رایجی که در لوسیون بدن بچه به کار می رود می توان موارد زیر را نام برد:

 • ماده نرم کننده کرودامول
 • روغن مورینگا؛ این روغن قادر بوده پوست را نرم کند و هم به عنوان ماده ای که سبب تغذیه کامل پوست می گردد شناخته شود.
 • ویتامین C؛ این ویتامین مانع از دفرمه شدن پوست کودک که از حساسیت بالای برخوردار بوده می شود.
 • ویتامین E؛ ویتامین Eیک آنتی اکسیدان بسیار قوی به شمار می آید و مانع از بروز التهاب در پوست نوزادان می گردد.
 • اولئیک اسید؛ این ماده مفید به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل کرده که سبب انعطاف و نیز فراهم آوردن خاصیت ارتجاعی پوست کودک می شود.
حتما بخوانید:   ماسک سویا ؛ روش ساخت و دستورالعمل استفاده در خانه

چه تفاوت هایی بین لوسیون بدن بچه و روغن وجود دارد؟ 

برای اینکه بدانیم در چه زمانی از روغن یا لوسیون بدن بچه استفاده کنیم لازم است با ترکیبات هریک و کارکرد آن ها روی بدن آشنا شویم تا هر یک را در زمان خاص خود به کار ببریم، همه ما تا حدی با ترکیبات روغن آشنایی داریم چرا که از نام آن پیداست حاوی چربی و روغن طبیعی می باشد و کاری که چربی برای بدن انجام می دهد نرم کردن بافت های پوست می باشد که می توان آن را برای کشاله ران کودکان و نوزادانی که در اثر پوشک شدن دچار خشکی شده اند استفاده کرد.

اما باید گفت لوسیون بدن بچه بسیار تخصصی تر از روغن عمل نموده و می تواند تاثیرات به مراتب بیشتری روی پوست داشته باشد، لوسیون بچه را جهت فراهم آوردن رطوبت لازم، از بین بردن خشکی پوست، نرم نمودن بافت پوست و نیز ممانعت از بروز التهاب استفاده می کنند. بنابراین لازم است با محصولات بهداشتی به خوبی آشنا باشید تا هر یک را در موقع نیاز به کار گیرید.

بهترین زمان جهت استفاده از لوسیون بدن بچه 

بسیاری از پزشکان معتقد هستند که پوست انسان پس از استحمام قابلیت بالایی در جذب محصولات بهداشتی دارد، از این رو بهترین زمان برای استفاده از لوسیون بدن بچه بعد از حمام می باشد، البته شما می توانید در زمان های دیگری نیز از لوسیون بچه برای کودک خود استفاده کنید و لازم نیست آن را تنها به بعد از حمام محدود نمایید شما می توانید در طول روز و نیز شب ها قبل از خواب جهت نرم کردن و بهبود وضعیت پوست فرزند خود از لوسیون بدن استفاده کنید. علاوه بر این جلوگیری از بروز خشکی در پوست کودکان یکی از راه های جلوگیری نمودن از آسیب های پوستی می باشد از این رو بهتر است استفاده از لوسیون بدن بچه را از همان روزهای بدو تولد شروع کنید تا بافت پوست او نرم و مرطوب باشد و پوست کودک در برابر آسیب ها و بیماری های پوستی مقاوم باشد و به آن ها مبتلا نگردد.

حتما بخوانید:   علل پیدایش چین و چروک صورت در جوانی

لوسیون فواید لوسیون بدن بچه 

این محصولات می توانند منبع مفیدی جهت تغذیه سلول های خشک پوست کودک باشند و با این کار اگزما، خشکی و خارش را از بین می برند و همچنین پوست را نرم و مرطوب نگه می دارند. بنابراین لوسیون های بدن بچه می توانند درمان مناسبی جهت پوست های آسیب دیده باشند که نه تنها بافت پوست را مستحکم می کنند بلکه مانع از بروز هر گونه خطری می گردند، از مهم ترین فواید این لوسیون ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روغن های گیاهی چون نارگیل، موم عسل، جوجوبا و شی باتر که در ترکیب لوسیون های بدن وجود دارند قادرند پوست را به خوبی نرم نگه دارند.
 • این لوسیون ها را می توان به عنوان دارو و درمان نیز به کار گرفت چرا که در ترکیب آن ها ویتامین های مغذی و مفیدی مانند Aو Dوجود دارد.
 • ویتامین Cیکی از بهترین و موثر ترین ویتامین ها بوده که در لوسیون ها وجود دارد و می تواند به مقابله با بیماری هایی چون درماتیت سبورئیک، خشکی مفرط پوست، اگزما و از بین رفتن فولیکول های پوست بپردازد.
 • از آنجایی که لوسیون ها دارای ویژگی هایپوآلرژیک و ضد حساسیت می باشند می توانند انتخاب مناسبی برای پوست های حساس و چرب در جلوگیری از آسیب های شایع به آن ها باشند.
 • هنگام خرید لوسیون توجه کنید که ترکیباتی مانند رنگ، پارابن، فتالات، فنوکسی، اتانول و سایر مواد نگهدارنده وجود نداشته باشد چرا که لوسیونی که فاقد این مواد باشد می تواند قوی ترین منبع تقویت کننده پوست به شمار آید.
 • چنانچه استفاده از لوسیون را از همان سنین کودکی آغاز کنید سبب می شود تا خطر تشدید علائم درماتیت سبورئیک در نوجوانی و جوانی کاهش یابد و با این کار مانع از ریزش مو و نیز از بین رفتن بافت ها می شوید.

 

با توجه به اینکه بافت پوست کودکان از حساسیت و ظرافت بالایی برخوردار است به خصوص پوست نوزادان بنابراین استفاده از محصولات بهداشتی پوست یکی از نیازهای اساسی برای آن ها به شمار می آید و با کمک این محصولات می توان مانع از آسیب دیدن کودکان شد، در این بین لوسیون های بدن بچه با ترکیبات فوق العاده ای که دارند می توانند یکی از تاثیرگذار ترین محصولات بهداشتی برای پوست کودکان باشند.

 

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *