رژیم غذایی ضد جوش ؛ این ۵ غذا را بخوریم ، این ۵ غذا را نخوریم

ضد جوش

در مورد اینکه آیا خوراکی‌های که در روز می خوریم باعث بروز جوش روی پوست می شود یا نه ، در سال ۲۰۱۰ تحقیقاتی انجام شد که همه را متعجب کرد. بعد از مطالعات فراوان و آزمایش های زیاد اعلام شد که ارتباطی بین جوش زدن با مواد غذایی که مرتب باعث افزایش قند خون بعد از هر وعده غذایی می شود ارتباط مستقیم دارد. حتی مصرف شیر گاو با افزایش جوش نیز رابطه مستقیمی دارد. جوش یکی از رایج ترین مشکلی است که پوست انسان را درگیر می‌کند.همه ما در دوره ای از زندگی این بیماری پوستی را تجربه کرده ایم .این بیماری خطرناک نیست ولی چون زیبایی صورت شما را تحت تاثیر قرار می دهد ، بسیار اهمیت دارد. به همین خاطر توصیه می شود از مواد غذایی ضد جوش استفاده کنید. این درمان ،  نسبت به سایر درمان ها به وقت معینی نیاز ندارد و همچنین شما را از چیزی منع نمی کند. در این روش غذاهای سالمی را به شما پیشنهاد می دهند تا بروز جوش و آکنه را در پوست شما کاهش دهند. شما با خواندن این مقاله از مجله زیبایی آرانیک از رژیم غذایی که برای پوست مضر می باشد اطلاع خواهید پیدا کرد.

غذاهای رژیمی ضد جوش

بعد از تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۰۷ در استرالیا ، وقتی رژیم غذایی سالم تری به افراد تجویز شد. وضعیت جوش زدن آن ها بهبود پیدا کرد. به افرادی که سابقه جوش ۱۵ تا ۲۷ ساله داشتند رژیم غذایی آن ها را تغییر داده از نان سفید و غلات صبحانه به گوشت ، میوه ، دانه های مغزی و سبزیجات تغییر دادند ، و مشاهده کردند که با بهبود وضعیت پوستی خود مواجه شدند. تحقیقات به عمل آمده نشان داد که با تغییر رژیم غذایی می توان پوستی سالم و شفاف تری داشت. این رژیم غذایی که بیان شده بسیار سالم است و با رعایت آن چیزی برای از دست دادن وجود نخواهد داشت.

چه چیزهایی را در رژیم غذایی ضد جوش نباید خورد.

برای رژیم غذایی ضد جوش بهتر است به مدت یک هفته از این غذا ها دوری کنید تا ببینید وضعیت جوش شما تغییری کرده است یا نه.شکلات های تلخ خاصیت آنتی اکسیدانی دارند ، پس بسته به میزان مصرف افراد ممکن است روی جوش تاثیر بگذارد.شما می توانید به مدت یک هفته مصرف آن را متوقف کرده و بعد ببینید که تغییری روی پوست ایجاد می شود یا نه.

حتما بخوانید:   تاثیرات چاقی روی پوست

شیر گاو

مصرف شیر گاو چون قند خون را سریع افزایش می‌دهد ، باعث می شود التهاب افزایش یابد و جوش ایجاد شود. هر چند ارتباط بین شیر گاو و جوش کاملا مشخص است اما دلایل واضحی در این رابطه وجود ندارد. بسیاری از شیرهایی که در بازار موجود است ، از گاوهای باردار گرفته می شود که هورمون هایی را ایجاد کرده و باعث می‌شود چربی پوست تشدید پیدا کند. انسولین در خون باعث تولید چربی در پوست می شود ، به همین خاطر وقتی شیر مصرف می کنید انسولین افزایش یافته و باعث تولید چربی روی پوست می‌شود. نوجوانانی که میزان مصرف شیر آن ها زیاد است جوش های زیادی را روی پوست تجربه می کنند ، چون هورمونهای رشد که درون شیر وجود دارد باعث می شود سلولهای پوستی بیش از حد رشد کرده منافذ پوست بسته شده و جوش افزایش یابد.

ضد جوششکر

تا به امروز شکر یکی از موادی بوده که باعث افزایش جوش روی پوست شده و بسیار توصیه می کردند که شکر و هر چیز شیرین را مصرف نکنید.البته منظور این نیست که با خوردن یک آبنبات ، باعث به وجود آمدن جوش های زیاد روی پوست باشد ، بلکه به میزان مصرف شما در روز بستگی دارد. خوردن بعضی نوشیدنی های شیرین قند خون شما را به شدت افزایش داده و بعد از چند ساعت باعث ایجاد جوش روی پوست خواهد شد. اگر شما به شیرینی و شکر شک دارید که باعث جوش روی پوست شما شده است می توانید به مدت یک هفته مصرف آن ها را قطع کنید.بعد از یک هفته نتیجه را خواهید دید.

فست فود ها

غذاها و فست فود های چرب و روغنی باعث می‌شود التهاب درونی بدن بالا رفته و جوش پوست را افزایش می دهد. در عوض خوردن سالاد به جای فست فود بسیار مفید می باشد. مصرف فست فود ها برای بچه ها هم مضر می باشد و باعث ایجاد آسم در کودکان می شود.

غذاهایی که با گلسیمیک بالا هستند

غذاهایی که از گلسیمیک بالا هستند چون در بدن به سرعت هضم می شوند و قند خون و انسولین را افزایش می دهد ، و باعث بالا و پایین آمدن هورمون ها شده و التهاب ایجاد می‌کند و  باعث می شود جوش ایجاد شود. غذاهای گلسیمیک بالا مثل غلات فراوری شده ، چیپس ، شیرینی ها و…پس می توان به جای این ها از غذاهایی مثل سبزیجات ، میوه ها ، دانه ها و….

حتما بخوانید:   درمان گودی چشم با روش های خانگی و کلینیکی 

هله هوله ها

اکثر هله هوله ها دارای مواد چرب بوده و چون سریع هضم می‌شوند و انسولین بدن را افزایش می دهند ، باعث ایجاد جوش و آکنه روی پوست بدن می شود. پس این مواد را استفاده نکنید و به جای آن  غذاهای سالم مصرف کنید. و آب زیاد بنوشید.

شکلات

شکلات باعث ایجاد التهاب شده و باکتری های مداخله کننده در مراحل ایجاد جوش را افزایش می دهد ، باعث می شود جوش های پوست بدتر شوند.پس با مصرف زیاد شکلات پوست شما به جوش و آکنه دچار می‌شوید.پس اگر می خواهید مطمئنا شوید که شکلات باعث جوش و آکنه پوست شما شده یا نه ، به مدت یک هفته از شکلات استفاده نکنید تا ببینید تغییر ی روی پوست ایجاد می شود یا نه.

چه چیزهایی را استفاده کنیم در رژیم غذایی ضد جوش؟

شما می توانید غذاهای ناسالمی را که بیان شد مصرف نکنید تا پوستی سالم و بدون جوش و آکنه داشته باشید.البته تحقیقات بر روی این مسئله ادامه دارد که آیا با مصرف غذاهایی می توان با جوش های پوست مبارزه کرد؟ خوردن غذاهایی با شاخص گلوکز پایین می تواند جوش و آکنه را کاهش دهد. و همچنین مواد غذایی که دارای روی ، ویتامین A و E ، آنتی اکسیدان و سبزیجات و آجیل‌ها برای پوست مفید بوده و جوش و التهاب را کاهش می دهد. در این جا ۵ ماده غذایی که را به شما معرفی می کنیم که باعث می شود جوش های روی پوست بهبود یابد ، یا اصلا ایجاد نشود.

چای سبز

با مصرف روزانه چای سبز می توانید از پوست خود محافظت کنید. چای سبز آنتی‌اکسیدان زیادی دارد و باعث جلوگیری از استرس می شود و این مسئله موجب می شود ، پوست شما از جوش و آکنه در امان باشد.

تخم کتان یا ماهی ها

وقتی شما غذاهای سالمی مثل ماهی و تخم کتان مصرف می کنید ، امگا ۳ در بدن افزایش یافته و باعث کاهش التهاب و بهبود در جوش پوست می شود. اما اگر غذاهای ناسالم مثل فست فود ها را مصرف کنید مقادیر زیادی امگا ۶ وارد بدنتان می شود که موجب التهاب در بدن شده و باعث ایجاد جوش می شود.

حتما بخوانید:   روش صحیح آفتاب گرفتن: حتما قبل از برنزه کردن یا حمام آفتاب به این نکات توجه کنید

صدف

در تحقیقاتی که انجام شده نشان می هد که روی در بدن باعث کاهش جوش در پوست می‌شود. برای اینکه روی در بدن افزایش یابد باید غذاهایی مثل ، صدف ، جگر ، گوشت ، کدو تنبل و…..را مصرف کنید.البته مقدار زیادی روی در قرص ها وجود دارد که با عوارضی همراه می باشد.

ضد جوشآبمیوه ها

استفاده از میوه و سبزیجات به مقدار زیاد باعث می شود پوست شما درخشان شده و عاری از جوش بشود. بتاکار و تنهایی که در آبمیوه های تازه وجود دارد باعث می شود چربی پوست کاهش یافته و پوست را ضد التهاب می کند. و همچنین سبزیجات تازه با برگهای تیره خاصیت بیشتری دارد.و از بوجود آمدن جوش روی پوست جلوگیری می‌کند.

مواد غذایی پروبیوتیک

غذاهای پروبیوتیک ، مثل ماست ، شکلات تلخ ، سوپ سویا ، خیارشور و…دارای خاصیت ضد التهابی در بدن و روده می باشد که باعث می‌شود جوش ها کاهش یابد.و به گفته دانشمندان غذاهایی که دارای پروبیوتیک هستند را زیاد مصرف کنید تا از جوش و آکنه روی پوست در امان بمانید.

در پایان باید گفت که تحقیقات نشان داده مصرف بعضی از غذاها باعث ایجاد جوش و آکنه می شود.وقتی که ما این غذاها را بشناسیم و از رژیم غذایی خود قطع کنیم ، و غذاهای سالم را جایگزین آن ها کنیم از جوش و آکنه جلوگیری می شود. غذاهایی مثل فست فود و شیرینی ها و….. باعث می شود جوش افزایش یابد. چون وقتی این غذاها سریع هضم می شوند و انسولین بدن را افزایش می دهند ، همین مسئله باعث ایجاد چربی بیش از حد شده و جوش ایجاد می شود. نوجوانانی که شکلات ، شیر ، فست فود و غیره استفاده می کنند جوش و آکنه در آنان بیشتر می باشد . در تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که چون شیر بسته بندی در بازار معمولا از گاوهای باردار گرفته می شوند هورمون های بدن را تحت تاثیر قرار داده و نوسان این هورمون‌ها باعث ایجاد جوش و آکنه می شود.همین طور وقتی شیر می خورید قند خون بالا رفته و باعث التهاب و در نهایت جوش و آکنه می شود. پس با مصرف میوه و سبزیجات تازه که باعث کاهش چربی در پوست شده و از جوش جلوگیری می کند. و همین طور مصرف ماهی ،  امگا ۳ بدن را افزایش داد و التهاب را در بدن کاهش می دهد.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *