راه حل درمان ریزش مو به صورت سکه ای

سکه ای

در چهره همه انسان ها مو تاثیر زیادی در زیبایی دارد. موهای زیبا و پر پشت می تواند اعتماد به نفس افراد را بالا ببرد. در ریزش موی سکه ای  بیماران جوان بوده و کمتر از 40 سال سن دارند و در مردان و زنان به یک میزان به این بیماری مبتلا می شوند.افرادی که با ریزش مو مواجه شده اند بسیار احساس بدی پیدا کرده و خیلی سریع به فکر درمان ریزش مو خواهند افتاد. ریزش موی سکه ای یک نوع از ریزش مو می باشد که  علت آن ناشناخته می باشد و این عامل ناشناخته سیستم ایمنی بدن را تحریک کرده و باعث ریزش موها می شوند. خیلی از افراد فکر پی کنند که یک حمله عصبی یا شوک روانی باعث ایجاد این بیماری شده است ، ولی تحقیقات نشان داده که این عوامل هیچ تاثیری نداشته و پیاز مو در اثر التهاب آسیب می بیند. به همین منظور در این مقاله درباره ریزش مو سکه ای و درمان آن  ، برای شما عزیزان از مجله زیبایی آرانیک مطالبی مهمی جمع آوری نموده ایم.

ریزش موی سکه ای چیست؟

ریزش موی سکه ای یک بیماری پوستی می باشد. در این بیماری فرد شاهد ریزش مو به شکل سکه ای یا لکه مانند خواهد بود. در این ریزش که به صورت ناگهانی رخ می دهد بعد از 12 ماه معمولا موها دوباره رشد خواهند کرد. از هر 5 نفری که به ریزش مو سکه ای دچار می شوند 1 نفر از آن ها سابقه ابتلا به این بیماری را دارد. در نظر داشته باشید که در مورد برخی از افراد امکان دارد مدت رویش دوباره مو بسیار طولانی تر شود. در ریزش مو به صورت سکه ای امکان دارد فرد کچلی ، کل سر را شاهد باشد. خود ایمنی زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول های خود حمله ور شود. در ریزش مو به شکل سکه ای هم همین مسئله پیش می آید که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به فولیکول های  خود حمله ور شده و آن ها را از بین می برد پس ریزش مو به شکل سکه ای یک بیماری خود ایمنی می باشد. فولیکول های مو وظیفه ایجاد و رشد مو در بدن را برعهده دارد.

آیا عوامل ژنتیکی در ریزش موی سکه ای تاثیر دارد؟

برای ریزش مو علت های زیادی وجود دارد که می توانیم به وراثت ، تغییرات هورمونی و بیماری ها و حتی عوارض برخی از داروها اشاره کرد. اگر این بیماری در افرادی که از 30 سال کمتر هستند رخ دهد ، پس ارثی بودن این مسئله نقش مهمی در این بیماری دارد. افرادی که به طاسی سکه‌ای مبتلا شده اند حتما یکی از اعضای خانواده به این بیماری مبتلا شده اند. البته بعضی از بیماری ها هم در ریزش موی سکه ای موثر بوده اند. مثلا آسم ، بیماری های تیروئید ، لک و پیس ، کم خونی در ریزش موی سکه ای دخالت دارد. در 60 درصد افرادی که به این بیماری مبتلا شده اند در زیر 20 سالگی این ریزش مو را شاهد بوده اند. باید گفت که موها دوباره رشد می کنند ولی امکان دارد این بیماری دوباره بر گردد.

حتما بخوانید:   پاک کننده های طبیعی برای صورت

آیا طاسی سکه ای در کودکان می تواند ارثی باشد؟

در ارثی بودن طاسی سر برای کودکان می توان گفت که به جز عوامل وراثتی عوامل ژنتیکی و محیطی هم در این بیماری تأثیر دارد. اگر هر دو والد دچار این بیماری باشند فرزندان این افراد بیشتر در معرض این بیماری هستند. باید گفت که همه والدین این بیماری را به فرزندان خود منتقل نمی کنند.

نشانه های ریزش موی سکه ای چیست؟

علامت و نشانه های این بیماری در هر فردی فرق می کند ، ولی بعضی از نشانه ها مشترک می باشند که بهتر است آن ها را فرا بگیرید هر چند بهترین تشخیص ، رفتن پیش یک پزشک متخصص می باشد. از علائم بیماری طاسی سکه ای عبارتنداز :

  • ایجاد فرورفتگی های ریز و لکه روی سطح ناخن
  • ریزش  مو دو طرف نخواهد بود بلکه در یک طرف پوست سر ریزش مو را شاهد خواهیم بود.
  • موها به علامت تعجب شبیه بوده قسمت پایین باریک تر از قسمت بالایی خواهد بود.
  • در یک دوره کوتاه مدت  ، ریزش مو زیاد خواهد بود.
  • در قسمت های مختلف ریزش و رشد کردن مو هم زمان خواهد بود.

سکه ای پیشنهاد هایی برای درمان و مراقبت از پوست های آسیب دیده

در ریزش موی سکه ای شما جوش ، قرمزی ، کهیر یا خارش شدید را نخواهید دید. ولی باید بدانید که  پوست سر ، گوش ها و صورت خود را از نور خورشید دور کنید. پوستی که مو نداشته باشد به سرما و گرما حساس تر خواهد بود. برای درمان این بیماری سن و میزان ریزش مو در درمان موثر می باشد. با درمان های مختلفی که وجود دارد می توانید این بیماری را کنترل کنید. بخصوص افرادی که 50 درصد موهای خود را از دست داده اند به صورت خفیف ابن بیماری را دچار شده اند ، درمانی متفاوت خواهند داشت. در این مواقع پزشک داروی خوراکی و تزریقی تجویز می کند تا تاثیر خوبی داشته باشد ، هر چند که امکان دارد در مورد همه افراد موثر واقع نشود پس بهتر است از عوارض و فواید این داروها با پزشک مشورت نمایید.

حتما بخوانید:   مراقبت از پوست در مقابل استرس ؛ 12 نکته و ترفند حساس!

درمان ریزش موی سکه ای خفیف

تزریق موضعی کورتیکواستروئیدها

این یک روش درمان رایج می باشد که دارو را با سوزن های کوچک به قسمت های طاس تزریق می کنند. معمولا هر 4 تا 6 هفته تزریق ها انجام می شود.

مزایا : در مورد مزایای این روش باید گفت که 4 هفته بعد از تزریق موها باید رشد کند. البته اگر این تزریق موفقیت آمیز باشد. عوارض بسیار اندکی از این نوع روش وجود دارد.

معایب : تزریق کورتیکواستروئیدها مثل تمام روش ها امکان دارد باعث جلوگیری از ریزش  مو در قسمت های حدید سر نشود. این روش عوارض کمی دارد اما ممکن است که به خاطر تزریق حفره های کوچکی روی سطح پوست ایجاد شود که به مرور از بین می روند. در نظر داشته باشید که بعد از تزریق امکان دارد در محل تزریق حس ناخوشایندی داشته باشید یا احساس سوزن سوزن داشته باشید که بعد از مدتی این احساس ناخوشایند از بین می رود.

ماینوکسیدیل

در این روش شامپو و یا محلول موضعی را به قسمت های مورد نظر می مالید تا موی سر و ابرو  و ریش را تحریک کرده و باعث ایجاد موهای تازه نمایند

مزایا : این دارو عوارض خاصی ندارد و زمانی که با این روش موهای فرد به صورت کامل رشد کند  ، درمان متوقف خواهد شد

معایب : ماینوکسیدیل موضعی به تنهایی نمی تواند برای این بیماری موثر واقع شود.

کورتیکواستروئیدهای موضعی

کورتیکواستروئیدها التهاب را کاهش داده و به فولیکول مو کمک می کند.البته در شکل های مختلف وجود دارند مثل لوسیون ، فوم ، کرم یا پماد وجود دارد.

مزایا : مطالعات انجام شده نشان می دهد که استروئیدهای موضعی ریزش مو را کم می کند و با استفاده از کورتیکواستروئیدهای قوی و موضعی موها دوباره رشد می کند.و البته این دارو برای کودکانی  که مبتلا به ریزش موی سکه ای می باشند مورد استفاده قرار می گیرند.

معایب :  کورتیکواستروئیدهای موضعی وابسته به جذب آن در پوست سر می باشد.

پماد یا کرم آنترالین

برای درمان ریزش موی سکه ای بهتر است از داروی آنترالین که شبیه قیر است استفاده نمایید. این دارو یکی از درمان های رایج ریزش موی سکه ای می باشد. البته فقط روزی یک بار و آن هم در قسمت بدون مو مالیده شود و بعد از 60 دقیقه موها را بشویید.

حتما بخوانید:   پاکسازی صورت با دستگاه یا ماسک

مزایا : این دار اگر تاثیر خوبی داشته باشد بین 8 تا 12 هفته موها رشد می کند.

معایب : آنترالین امکان دارد روی پوست سوزشی موقتی داشته باشد و همچنین پوست را به رنگ قهوه ای در آورد. برخی از بیماران دوره های کوتاه تری از آنترالین را مورد استفاده قرار می دهند تا عوارض جانبی آن کم شود.

سکه ای نقش روغن تراپی برای تقویت مو

در روغن تراپی از 23 گیاه و دانه روغنی که بسیار مهم هستند را با هم ترکیب کرده و مورد استفاده قرار می دهند. مثلا روغن آرگان ، روغن بنفشه ، روغن سیاه دانه و…….را ترکیب کرده و به قسمت های مورد نظر می مالند که هر کدام از این روغن ها به نوبه خود نقش مهمی در کاهش التهاب فولیکول ها و تقویت آن دارند. این روغن باعث می شود جریان خون افزایش یافته و خیلی راحت مواد مغذی و اکسیژن به فولیکول ها برسد. همچنین این روغن دارای خواص ضد التهابی ، ضد میکروبی و ضد قارچی دارد.انواع ویتامین ها و املاح معدنی باعث می شود که پیاز مو تقویت شده و در جلوگیری از ریزش موی سکه ای موثر باشد.

در پایان باید گفت که ریزش موی سکه ای معمولا در هر سنی ایجاد می‌شود. وقتی که نشانه های این بیماری را مشاهده کردید باید خیلی سریع به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرد تا به نتیجه دلخواه خود برسید. درمان برای افرادی که دارای 50 درصد از موها را داشته باشند بسیار آسانتر خواهد بود پس باید با درمان به موقع جلوی ریزش موی سکه ای را بگیرید. ریش مو سکه ای واگیر دار نمی باشد بلکه یک نقص در سیستم ایمنی بدن است. این یک عارضه ی سیستم ایمنی بدن ، به سلولهای فولیکول مو است ‌‌به هیچ وجه به دیگران سرایت نمی‌کند.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *